szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tanácstalanság vagy szándékos időhúzás, hogy a Zeneakadémia rektorjelöltjeinek pályázatai közül még egyet sem küldtek meg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem szenátusának?

Annak ellenére, hogy Vigh Andrea megbízatása a Zeneakadémia élén 2023. október 31-én lejár, még mindig nem zárult le a Zeneakadémia rektori pályázata. Az augusztus 21-i határidőig 5 pályázat is érkezett, azok közül egyet sem küldtek el az akadémia szenátusának, akik a rektorjelölt kinevezésére jogosultak, számolt be az Index.

Az elmúlt időben a budapesti színházak táján történtek felbolydulások, miután a Pesti Magyar Színház, a Budapesti Operettszínház és az Örkény István Színház vezetői pályáztatásai koránt sem voltak eseménytől mentesek.

A Zeneakadémia új rektori választásáról az utolsó információ az volt a nyár végén, hogy a jelentkezés határidejének végéig öt pályázat érkezett a Kulturális És Innovációs Minisztériumhoz: Győriványi György Sándor, Keller András, Kutnyánszky Csaba, Marosi László és Tóth Péter pályázata. Erről akkor még maga a minisztérium adott ki közleményt.

A közlemény szerint:

A fenntartó a rektori megbízásra benyújtott valamennyi, a pályázati feltételeknek megfelelt pályázatot megküldi az egyetemi szenátus részére. A vonatkozó jogszabályi előírások és az egyetem alapító okiratában foglaltak szerint a pályázatokat a szenátus az elbírálás keretében rangsorolja, ezt követően a fenntartónak felterjeszti a rektori kinevezés érdekében, várhatóan szeptemberben.

Azonban a szenátus rangsorolása szeptemberben elmaradt. Ugyanis se akkor, se az októberi 10-i ülésen sem kapta még meg az egyetem szenátusa a pályázatokat, így tehát se dönteni, se rangsorolni nem tudták azokat. Ezt már csak rendkívüli szenátusi ülésen tudnák megtenni.

Emiatt a Zeneakadémia vezetése már október 6-án levelet írt Csák János kulturális és innovációs miniszternek. Abban az egyetem szervezeti és működési szabályzata értelmében arról tájékoztatták, hogy „a rendkívüli szenátusi ülés összehívásához az ülés előtt legalább négy nappal szükséges a vonatkozó meghívót e-mail útján eljuttatni a tagoknak és meghívottaknak”.

Erre azért is van szükség, ugyanis a pályázatokat csak nyomtatott formában lehet elolvasni, így legalább négy nap kell azoknak az átolvasására. A fentiek alapján a vezetés a levélben kérte Csák János miniszter

szíves tájékoztatását, illetve iránymutatását a rektori pályázati folyamattal kapcsolatban, annak érdekében, hogy a rendkívüli szenátusi ülés összehívására megfelelő időben sor kerülhessen.