Tandíjak, kollégium, új gardrób az egyetemre? Mutatjuk, miből finanszírozhatjátok ezeket, és még hitelt sem kell felvennetek
A tanévkezdés mindenki számára magas kiadásokkal jár, legfőképp az egyetemistáknak, akiknek a többsége más városba költözik, gyakran drága laptopot vagy tabletet kell vennie, bizonyos esetekben pedig magas tandíjakat is fizetni. Összeszedtük, milyen lehetőségeitek vannak ezek finanszírozására.
Már csak néhányat kell aludni és elkezdődik a 2023/24-es tanév, több mint 95 ezer új elsőévessel a főiskolákon és az egyetemeken. A frissen felvett diákok többsége - 74 ezer fő - állami ösztöndíjas képzésen kezdheti meg a tanulmányait, ugyanakkor 2012 óta nem volt ilyen magas a költségtérítéses szakokra felvettek száma: idén ők összesen 20 301-en vannak.
Bár a legtöbb szakon az infláció ellenére sem növekedtek látványosan a tandíjak, az önköltséges képzésekre felvett hallgatóknak így is mélyen a zsebükbe kell majd nyúlnia. Az egyik legnépszerűbb szakon, az ELTE jogászképzésén félévente 290 ezer forint a tandíj, ezt viszont 10 féléven keresztül kell fizetni, míg a pszichológia a Károlin 300 ezer forintba, a Szegedi Tudományegyetemen pedig 295 ezer forintba kerül, a Corvinuson pedig 900 ezer forintos tandíjakkal is találkoztunk, nem beszélve a félévente 1,3-1,4 millió forintos orvosi és állatorvosi képzésekről.
Ha pedig nem lenne elég „csak” a tandíjakra előteremteni a szükséges összeget, az önköltséges hallgatók számos más lehetőségtől is elesnek. Drágább lehet számukra a kollégiumi férőhely – már ha egyáltalán jogosultak rá – és a legtöbb egyetemen sem szociális, sem pedig teljesítmény alapú ösztöndíjakat nem kaphatnak, így nem meglepő, ha ti is és a családtagjaitok is az anyagiak miatt szorongva gondoltok az elkövetkezendő időszakra. Valószínűleg így vannak ezzel az állami ösztöndíjas képzésekre felvettek is, hiszen – bár ők reménykedhetnek ösztöndíjakban – az egyetemkezdés önmagában is számos extra költséggel jár. Lehet, hogy egy új laptopra van szükségetek, vagy éppen tankönyveket, segédeszközöket, új szemüveget kell beszereznetek, vagy egyszerűen csak szeretnétek stílusosan elkezdeni az első félévetek és terjes gardróbcserét terveztek.
Bármiről is van szó, segítünk, hogy némileg könnyebb legyen, és mutatunk néhány lehetőséget, ami segíthet a piszkos anyagiak fedezésében.
Hitel? Kizárt
A „hitel” szó hallatán a legtöbben viszolyognak, így ebben a cikkünkben nem azt fogjuk javasolni, hogy vegyetek fel hitelt az egyetemmel járó költségeitek fedezésére, hiszen a legtöbb dolgot meg lehet oldani enélkül is.
Ha állami ösztöndíjas, nappali tagozatos képzésre fogtok járni, ti például számos ösztöndíjban reménykedhettek már az első félévetekben is.
Az egyik ilyen az alaptámogatás, ami a legtöbb egyetemen egy egyszeri, nagyobb összegű támogatás, de azon se lepődjetek meg, ha már rögtön szeptember elején az egyetemi Hallgatói Önkormányzat a „szoctám” leadását sürgeti. Ez az alaptámogatáshoz hasonlóan egy szociális alapon járó ösztöndíj az arra rászoruló nappali tagozatos, államis hallgatók számára.
Ahhoz, hogy ezeket megkapjátok, egy kérvényt kell leadnotok a Neptunban, előtte viszont számos szükséges hivatalos dokumentumot is be kell szereznetek. Ilyen például a jövedelemigazolás és a veletek egy háztartásban élők státuszának igazolása, de szükségetek lesz egy hatósági bizonyítványa is, amit a helyi önkormányzattól tudtok igényelni, illetve, ha nektek vagy egy családtagotoknak van valamilyen tartós betegsége, arról is érdemes hivatalos papírt kérni.
A rendszeres szociális támogatás havonta érkezik, aminek az összege A vagy B kategóriától függően nem lehet kevesebb a hallgatói normatíva 20 százalékánál (jelenleg 33 320 forint), vagy 10 százalékánál (16 660 forint).
És ha költségtérítéses hallgató vagyok?
Bár a szociális ösztöndíjak és az egyetemi teljesítményalapú ösztöndíjak többségére az önköltséges tanulók általában nem jogosultak, mielőtt megijednétek, összegyűjtöttünk néhány olyat lehetőséget, amire ti is pályázhattok.
Az egyik ilyen a Bursa Hungarica, amit – bár ez jellemzően csak egy havi néhány ezer forintos támogatás – a lakhelyetek önkormányzatánál tudtok igényelni. Ezt is szociális alapon ítélik oda, aminek a részleteiről és a jelentkezési folyamatáról bővebben ebben a cikkünkben írtunk.
Később, ha már legalább két félévet és minimum 55 kreditet elvégeztetek, pályázhattok a Köztársasági ösztöndíjra. Ezt a kiemelkedő teljesítményű hallgatóknak ítélik oda, ezért, ha szeretnétek megkapni, törekedjetek arra, hogy minél több eredménnyel rendelkezzetek. Számítanak például a nyelvvizsgák, publikációk, OTDK-helyezések, a közéleti és sportteljesítmény is.
Az ösztöndíj egy teljes tanévre, vagyis 10 hónapra szól, a jelentkezési határidő pedig általában június vége-július eleje.
Klebersberg Képzési Ösztöndíj
Ha valamilyen osztatlan tanárképzésre vagy pedagógusképzésre (pl: gyógypedagógus vagy tanító) jelentkeztetek, nem csak az állami ösztöndíjas képzésen, de az önköltséges képzésen tanulók is pályázathatnak a Klebersberg ösztöndíjra.
„Az ösztöndíj összege 125.000,- Ft, 250.000,- Ft vagy 375.000,- Ft/félév lehet, ennek elbírálása függ a tanulmányi eredménytől, illetve attól, hogy milyen szakon tanul az ösztöndíjas, és hogy a munkavállalásához mely régiót preferálja” – szerepel a Klebersberg Központ leírásában.
Ennek az ösztöndíjnak viszont komoly feltételei vannak, ha ugyanis elnyeritek a támogatást, a képzésetek után a Klebersberg Központ biztosít állást számotokra, ahol minimum annyi időt kell eltöltenetek, ahány féléven keresztül részesültetek a támogatásban.
Nem, köszi, inkább dolgozni akarok
Az sem utolsó lehetőség persze, hogy ha pénzhez szeretnétek jutni, valamilyen munkát vállaljatok az egyetem mellett, ráadásul a legtöbb alapszakon valószínűleg még bele is fog férni az időtökbe. Ha csak heti néhány alkalommal, néhány órát szeretnétek dolgozni, válogathattok az iskolaszövetkezetek különböző ajánlatai közül. Dolgozhattok például boltokban, raktárakban, gyorséttermekben vagy moziban, ha pedig egy kis tanulásra is nyitottak vagytok, betanulhattok kasszásnak és úgy valamivel magasabb lehet az órabéretek.
Ha viszont némileg több időtök van – például hetente három napot fixen ráértek – akár komolyabb diákmunkákat is vállalhattok, dolgozhattok irodában, vagy kereshettek olyan állást, ami kapcsolódik ahhoz, amit tanultok.
A diákszövetkezetek gyakran hirdetnek gyakornoki állásokat is, ezért megér egy próbát, ha regisztráltok párhoz még akkor is, ha az egy néhány ezer forintos költséggel jár. Ehhez általában csak a diákigazolványotokra van szükségetek, illetve diákszövetkezetenként eltérő lehet, hogy kérik-e, hogy bemenjetek az irodájukba a szerződéskötéshez, vagy telefonon/online is elintézhetitek.
Természetesen, ha inkább a saját kezetekbe vennétek az irányítást, ezt is megtehetitek. Sok szakon kötelező a szakmai gyakorlat elvégzése, a megfelelő hely megtalálásában pedig az intézmények is segítenek a hallgatóknak, de az állásportálokon is számos gyakornoki munkát találhattok a legkülönbözőbb területeken. Ezekről mindenképp érdeklődjetek a szakotokon, de általában a tanegységlistában is feltüntetik, hogy kérnek-e szakmai gyakorlatot a diplomaszerzéshez.
Abban az esetben, ha a tapasztalatszerzés mellett pénzt is szeretnétek keresni, a legfontosabb, amire a jelentkezéskor figyeljetek oda, hogy ezt mindenképp tüntessétek fel a jelentkezésetekben, illetve célszerű csak olyan helyre leadni a jelentkezést, ahol ígérnek is érte bérezést. Még mindig vannak olyan helyek ugyanis – például ügyvédi irodák -, ahol a gyakornokoknak gyakran hónapokon keresztül ingyen kell dolgozni, a gyakorlati idő lejárta után pedig nem is biztos, hogy felveszik őket.
Szerencsére azért ez már egyre ritkább, és a legtöbb munkahely ajánl valamilyen bérezést a náluk dolgozó legfiatalabbaknak akkor is, ha még egyetemre járnak. Ha például Turizmus és vendéglátás szakon tanultok, ilyenek a vendéglátóhelyek és szállodák, ahol előírás, hogy a minimálbér egy bizonyos százalékát meg kell kapniuk a gyakornokoknak, de fizetnek általában a pénzügyi területeken és a HR-es pozíciókban is.
A munkahelyeink.hu munkáltatói portál adatai alapján 2023-ban az
- értékesítés,
- a pénzügy,
- az üzemeltetés,
- a HR
- és a logisztika
területén kínálják a vállalatok a legmagasabb jövedelmeket a gyakornoki állásokra pályázó munkavállalóknak.
Ezeken a területeken a fizetett gyakornoki pozíciókban átlagosan nettó 107.000 – 196.000 Ft közötti sávban vannak a fizetések – írják.