szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Egyre több nő kerül be a felsőoktatásba, az idei őszi félévben már 54,5 százalék lesz a nők aránya – írja elemzésében az Állami Számvevőszék, amely szerint mindez demográfiai problémákat is okozhat.

Az elemzést a Népszava ismertette. A lap azt írja, a férfi hallgatók sokkal nagyobb arányban morzsolódnak le, és a gimnáziumokba is több lány jár, mint fiú. Az ÁSZ szerint a nemi arányok eltolódásában közrejátszhatott a pedagógus szakma elnőiesedése, a tanárok 82 százaléka ugyanis nő.

A kutatásban megkérdezettek szerint a „lányos tulajdonságok” – például a szorgalom, a monotóniatűrés, a „szófogadás” – fontosabbak az iskolákban, mint a reál tantárgyakhoz szükséges matematikai, technikai és műszaki érzék, a logika, a térlátás vagy éppen a kockázatvállalás.

A számvevőszék szerint ezt erősítheti a kötelező érettségi tárgyak felosztása is, hiszen három humán tárgyra csak egy reál jut. Indokoltnak tartanák a humán és a reál érettségi tárgyak kiegyenlítését.

Hozzáteszik: az úgynevezett „pink education” jelenségnek számos gazdasági és társadalmi következménye van, például a a nők felsőoktatási túlreprezentáltsága demográfiai problémákat is okozhat, megnehezíti a pártalálást. Az ÁSZ szerint olyan oktatási stratégiára van szükség, amely „a sikeres önálló felnőttkori életvezetésre és az eredményes munkaerőpiaci jelenlétre készíti fel a fiatalokat, nemtől függetlenül”.