Pedagógusok TÉR-értékelése: „Ahogy most van, az csak arra jó, hogy a tanárok sérüljenek”
Sok iskolában már nem nagyon foglalkoznak a pedagógusok TÉR-értékelésével, de még mindig akadnak olyan intézmények, ahol még mindig komolyan veszik.
Tovább csökkent azon hallgatók száma, akik EU-s állampolgárként az Egyesült Királyság egyetemein kezdik el az idei tanévet - derült ki a brit állami egyetemek felvételi irodája (UCAS) által csütörtökön közzétett adatokból.
Míg tavaly 9620 uniós hallgató kezdte meg tanulmányait az Egyesült Királyságban, idén ennél épp ezerrel kevesebb - 8620 -, uniós országból származó hallgató jár majd a brit egyetemekre ősztől.
Kétéves viszonylatban még látványosabb a különbség: 2020-ban - amikor Nagy-Britanniára még az uniós szabályok vonatkoztak - a brit egyetemek több mint 22 ezer új, uniós hallgatóval gazdagodtak.
A nem uniós országokból származó külföldi hallatók száma ugyanakkor ezzel ellentétesen mozgott: 2021-ben 37 580 ilyen hallgató kezdte a tanévet az Egyesült Királyságban, idén több mint hatezerrel többen, 43 830-an.
A Brexit előtt az uniós állampolgároknak lényegesen könnyebb volt elérniük, hogy a brit egyetemek valamelyikén tanulhassanak vagy kutathassanak. Londonnak az unióból való kilépése óta ez az eljárás jelentősen nehezebbé vált a vízumkötelezettségek és a megnövekedett tandíjak miatt. A jelentkezőknek jóval több kiadással kell számolniuk.
A Brexittel az Egyesült Királyság kilépett továbbá az EU nemzetközi felsőoktatási csereprogramjából, az Erasmusból is, így az uniós egyetemistáknak a fél- vagy egyéves időszakra szóló tanulmányi út is elérhetetlenné vált. A UCAS csütörtökön közzétett adatai csak előzetes adatok, az évkezdésig még további felvételi jóváhagyások várhatóak.
Sok iskolában már nem nagyon foglalkoznak a pedagógusok TÉR-értékelésével, de még mindig akadnak olyan intézmények, ahol még mindig komolyan veszik.
A Magyarországnak járó uniós források egy részét szociális és társadalompolitikai fejlesztésekre fordítaná a Tisza-kormány. Kátai-Németh Vilmos szociális és családügyi miniszter szerint a tervek között szerepel egy olyan iskolai program létrehozása is, amely a diákok mentális jóllétét támogatná.
A Tanítanék Mozgalom szerint várható az idei pedagógus-teljesítményértékelési rendszer (TÉR) felfüggesztése. A szervezet a szerdai egyeztetései után közölte, hogy információik szerint a rendszer leállításának szándéka már felmerült, a hivatalos felfüggesztéshez azonban törvénymódosításra lesz szükség.
Már az első parlamenti felszólalásain is túl van Kapronczai Balázs, aki nemrég lett a kormány oktatási és gyermekügyi ügyekért felelős parlamenti államtitkára. A politikus az iskolai szexuális nevelés témájában válaszolt képviselői kérdésekre.
A gyerekek érdekeit minden szakpolitikai döntés középpontjába helyezné az a javaslatcsomag, amelyet a Gyermekjogi Civil Koalíció adott át Bódis Krisztának. A több mint százoldalas javaslat a gyermekvédelmi, oktatási, egészségügyi és szociális rendszer hiányosságaira kínálna összehangolt megoldásokat.
A Teleki Blanka Gimnázium egykori igazgatója, a Tanítanék Mozgalom vezéralakja még a 2016-os diáktüntetések idején vált ismertté. Később otthagyta az oktatást, jelenleg Dániában él. Most pedig nyílt levelet írt Lannert Judit oktatási miniszternek, amit teljes egészében közlünk.
Egy diák szerint a két-háromszoros ösztöndíjak miatt a mostani rendszerben kevesebbet kell az egyetem mellett dolgozniuk, egy másik hallgató viszont a demokratikus működéshez való visszatérésre helyezte a hangsúlyt.