Több millió forint az egy évre számított összköltsége azoknak az egyetemi és főiskolai hallgatóknak, akik most szeptemberben kezdik meg tanulmányaikat, ha számításba vesszük a tandíjat, a lakhatást és az összes egyéb kiadást.
A CIG Pannónia Életbiztosító adatai alapján az elmúlt öt évben átlagosan 38 százalékkal növekedtek egy felsőoktatási tanulmányait most kezdő hallgató kiadásai.
A diploma megszerzése jelentős költségekkel jár még az államilag támogatott felsőoktatási képzésen tanulók számára is. A megélhetéssel járó kiadások növekedése a felsőoktatásban tanulókat hatványozottan érinti, hiszen az elmúlt öt évben nem csak a tandíjak, de az ingatlanpiaci árak is az egekbe szöktek.
A CIG Pannónia Életbiztosító által készített vizsgálat alanyát egy olyan, a felsőoktatásba frissen felvételt nyert diák éves költségei képezték, aki önköltséges formában, a szülővárosától távol, egy budapesti egyetemen kezdi tanulmányait 2016-ban. Az összehasonlítás alapját egy megegyező paraméterekkel rendelkező hallgató éves összes kiadása jelentette 2011-ben.
A vizsgált hallgató egyik elsőszámú költsége maga a tandíj, amely az elmúlt 5 évben folyamatosan emelkedett Magyarországon. 2011-ben az egyetemek, főiskolák átlagosan 200 000 forintot kértek félévenként az oktatásért. Mára ez az összeg közel 300 000 forint, de van, ahol akár 400 000 forintra rúghat az önköltség a felvi.hu adatai szerint.
Ha a hallgató szülővárosától eltérő helyre nyert felvételt, akkor a költségek megsokszorozódnak. A budapesti albérletárak az elmúlt két évben ugrásszerű növekedésnek indultak. A legfrissebb adatok szerint ma az átlagos négyzetméter ár a fővárosban 2 792 forint , ami közel két és félszerese a 2011-es albérletáraknak . A vizsgált hallgató egy 35 négyzetméteres lakást bérel magának.
Ha egy diák naponta 2 500 forintot szán élelmiszerekre, hetente 12 000 forintot fordít kultúrára, sportra, szórakozásra, havonta 11 000 forintért vásárol magának ruhákat, akkor az említett kiadásai 2011-hez képest 8,4 százalékkal nőttek.