300 ezer fő alá csökkent a felsőoktatásban tanulók létszáma. Ilyen utoljára 16 éve fordult elő. Az állam most spórol ezen, de nagy baj lehet belőle később.
295 ezer hallgató van jelenleg a felsőoktatásban – írja a hvg.hu a Világgazdaság mai számára hivatkozva.
Radó Péter kutató a lapnak elmondta, kétszer nagyobb ütemben csökken a főiskolákon/egyetemeken tanulók létszáma, mint amit a népességfogyás indokolna, tehát arra sem lehet fogni a csökkenést, hogy kevesebb a fiatal az országban.
Nappali képzésben összesen 210 ezren tanulnak, ami hétezerrel kevesebb, mint tavaly. Ez olyan, mintha egy közepes egyetem eltűnt volna egy év alatt. Radó szerint további csökkenésre lehet számítani.
A középiskolákban 5 százalékos a visszaesés tavalyhoz képest, összesen 446 ezren vesznek részt ilyen képzésben. A demográfiai változások miatt amúgy is csökken a létszám, de a tankötelezettség korhatárának 16 évre szállításával ez felgyorsult.
A csökkenés oka lehet, hogy a kormány inkább a középfokú, szakképesítéssel rendelkezők számát kívánja növelni. Ennek ellenére a sikeres szakvizsgával rendelkezők aránya is 13 százalékkal csökkent.