Az American School Search oldal az elmúlt évek bűnügyi statisztikáit összegezve publikálta a legveszélyesebb intézmények rangsorát az Államokban. A negatív rangsor élén szereplő intézmények több gyilkossággal, szexuális bűncselekménnyel, kábítószerrel való visszaéléssel és más egyéb, kisebb súlyú törvénysértéssel is "büszkélkedhetnek". A listáról persze mindenki le akar kerülni, egyelőre hiába.
Amerika egy teljesítményen alapuló ország, ahol mindent és mindenkit rangsorolnak, listákat készítenek. Míg itthon évről-évre több kiadónál is megjelennek különböző felsőoktatási intézményi rangsorok, addig kint a legnagyobb vihart most egy negatív lista kavarta, amely csokorba szedte az ország legveszélyesebb (vagy legalábbis annak tartott) felsőoktatási intézményeit. Az American School Search 100-as listájának összeállításához azokat a bűnügyi adatokat használták fel, amelyet az amerikai kormány oktatási részlege hozott nyilvánosságra az Egyesült Államok 6.325 egyetemére és főiskolájára vonatkozóan.
Az ASS által feldogozott adathalmaz a 2006 és 2008 közötti időszakot öleli fel, de a kampuszokon elkövetett különféle bűncselekményeket egy általuk kidolgozott, és nem nyilvános módszer alapján dolgozták fel. A lista azokat az intézményeket tartalmazza, amelyeknél a bűncselekmények száma viszonylag magas más iskolákhoz képest, így nem biztonságosak vagy egyenesen veszélyesek a tanulókra nézve. Az értelmező elemzés emellett azt is megjósolja, hogy mennyi a valószínűsége annak, hogy az egyes intézményekbe beiratkozó diákok valamilyen jogellenes cselekedetbe keverednek. A listát nem meglepő módon a virginiai műszaki egyetem vezeti, ez volt az az iskola, ahol 2007-ben egy ámokfutó diák több mint 30 diákot megölt és egy tucatnyit megsebesített, márpedig ez az eset alaposan lerontotta a suli statisztikai átlagát.
A The Chronicle of Higher Education amerikai oktatási lap szerint az ASS listával kapcsolatban először a New York állambeli, Hobart and William Smith Főiskola panaszkodott. A HWS a lista 36. helyén szerepel és „F” (az egyik legrosszabb) besorolást kapott, mert az ASS a főiskolát „veszélyes helynek” találta miután a kormányzati adatok szerint „a kampuszon erőszakos szexuális bűncselekmények, betörések, gyújtogatások és súlyos testi sértést okozó támadások történtek".
Robert Flowers, a HWS diákügyekkel foglalkozó igazgatója nem tagadta a tényeket, de szerinte „az ASS teljesen szubjektív és a legutóbbi évek bűncselekményit veszi alapul olyan szervezetek segítségével mint a Crime Chance, amely bűnügyi statisztikák alapján ad kalkulációt arra vonatkozólag, hogy egy diák mekkora kockázatot vállal egy felsőoktatási intézménybe való beiratkozáskor. Ezek a megállapítások pontatlan észleléseket generálnak a kampuszok biztonságával kapcsolatban és adatmanipulációnak minősülnek, így aláássák a szabad információáramlás lényegét.” Az igazgató azt is nehezményezi, hogy az ASS weboldal nem hozta nyilvánosságra a módszert, ami alapján rangsorol, úgy mint például a Reader's Digest, amely ugyancsak készít biztonsági listákat a főiskolákról a 2008-as illinois-i egyetemi mészárlás óta.
Flowers egyébként elmondása szerint többször is megpróbált kapcsolatba lépni az ASS-el, mindezidáig sikertelelül, ezért döntött a jogi út mellett és fordult New York állam Fellebbviteli Bíróságához. A Chronicle of Higher Education újság felkutatta a weboldal tulajdonosát, aki a következőképpen reagált a vádakra: „A weboldalunk minden intézményt felkeresett a listán, hogy a tényeket tisztázza és lehetőséget adjon a reagálásra. A Hobart and William-től is érkezett reakció, amely olvasható a weboldalukon. Mi ezek után is szeretnénk a kapcsolatot fenntartani a HWC-vel, de az adatokat nem fogjuk megmásítani a kedvükért. Ha így tennénk, az nem lenne fair a többi intézménnyel szemben, és totálisan aláásná a weboldalunk lényegét, hogy pártatlan véleményt adjunk az USA főiskoláiról.”
Krisztina O'Brien
eduline