Már az iskolában is kiemelkedően teljesített, évekig szinte mindenkivel elhitette a Theranos és annak vezetője Elizabeth Holmes, hogy képes lesz megreformálni az egészségügyet. Azonban ez volt az egyik legnagyobb átverés az utóbbi években.
Amit igazán szeretnék az élettől, az az, hogy felfedezzek valami újat
- idézi a 9 éves Elizabeth Holmes levelét a hvg.hu.
Az oldal szerit Elizabeth tehetséges diák volt, fel is vették a neves Stanfordra, ahol vegyészmérnöknek tanult, e mellett az iskolai kutatólaborban diákkutatóként és laboratóriumi asszisztensként is dolgozott. Ez azonban nem volt elég neki, és 2003-ban, 19 évesen arra kérte a szüleit, hogy a tanulmányaira félretett pénzből hadd alapítson egy céget.
Ez lett a Theranos – a név a terápia és diagnózis szavakból áll össze -, amely nem kevesebbet ígért, minthogy forradalmasítja a vérből történő diagnosztizálást.
A módszere mindössze annyi, hogy az ujjbegyből elég egyetlen cseppnyi vér és az Theranos által fejlesztett Edison nevű gép akár több mint kétszázféle betegséget is képes diagnosztizálni. Mindezt ráadásul néhány órán belül, sőt, az is megoldható, hogy a beteg orvossal se találkozzon, akár saját maga is leveheti a vért, amit aztán elküld egy laborba és postán várja az eredményt.
A varázslatos lufi azonban hamar kidurrant
A lavinát a Stanfordon oktató Ioannidis indította el, amikor egy orvosi lapban megírta, hogy a Theranosnak egyetlen szaklapban sem jelent meg igazolt kutatása. 2015 májusában Diamandis, a Torontói Egyetem professzora a Theranos technológiáját elemezve arra a következtetésre jutott, hogy "a vállalat legtöbb állítása eltúlzott".
A varázslatosnak hangzó tudományos mérföldkő mögött sokkal több van, mint tűnik – csalás, vádemelés és akár 20 év börtön is lehet belőle. Hogyan lett az évszázad találmányából hirtelen az évszázad átverése?
A teljes történetet a hvg.hu összefoglalójában olvashatjátok el.