szerző:
Eduline

Szabad-e kerékpárral kutyát sétáltatni? Melyik oldalon kell tolni a robogót? Kinek van elsőbbsége a zebránál? A kevésbé ismert KRESZ-szabályok listáját a vezess.hu állította össze.

A vezess.hu összegyűjtötte azt a tíz KRESZ-szabályt, amelyet sokan rosszul (vagy egyáltalán nem) tudnak. Próbáljátok ki, helyesen tudjátok-e megválaszolni ezeket a kérdéseket.

Mindig a gyalogosnak
van elsőbbsége a zebránál?

Alapesetben igen, de a gyalogos csak akkor léphet le a járdáról, ha "meggyőződött annak veszélytelenségéről", nem zavarhatja vagy tévesztheti meg az autóvezetőket.

Kinek van elsőbbsége
a körforgalomban?

Kevesen tudják, de a KRESZ-ben nincs olyan szabály, hogy a körforgalomban annak van elsőbbsége, aki már benne halad. A körforgalom táblája mindössze olyan utat jelez, amelyen úgy kell haladni, hogy az út által körbezárt terület a vezetőtől balra essék - viszont sokszor kiegészül az elsőbbségadásra figyelmeztető táblával is. A körforgalomban párhuzamos közlekedés szabályait kell alkalmazni, indexelni kell kifelé, és előzni is tilos.

Az út melyik oldalán
kell tolni a bicajt?

Bár a gyalogosoknak az úton a bal oldali közlekedés a kötelező (így látják és hallják, hogy jármű jön feléjük), a kerékpárt, motort, robogót toló embereknek mindig a jobb oldalon kell menniük.

Lehet kutyát sétáltatni
kerékpárral?

Nem. Tilos biciklivel kutyát sétáltatni, a kerékpárosok pedig sem motorral, sem autóval nem húzathatják magukat.

Sebességhatár -
bicajjal?

Biciklivel lakott területen belül maximum 40 km/óra, lakott területen kívül, bukósisakban és utas nélkül 50 km/óra, sisak nélkül 40 km/óra sebességgel lehet haladni. Kerékpárúton 30 km/óra, gyalog- és kerékpárúton 20 km/óra, járdán - amelyen csak akkor lehet biciklizni, ha az úttest erre nem alkalmas - pedig 10 km/óra a sebességhatár.

A lista folytatását itt találjátok. Mennyibe kerül a jogosítvány megszerzése? Összefoglalónkat itt olvashatjátok el.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!