Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Hétfőn kezdődik a középszintű szóbeli érettségi - itt találjátok a legfontosabb infókat a magyarvizsgáról.
Hány perces a vizsga?
A felelés tizenöt perces, előtte természetesen kaptok időt a felkészülésre.
Hogyan pontozzák a középszintű szóbelit?
Összesen ötven pontot szerezhettek a szóbelin, ebből huszonöt jár a tartalomért, huszonöt az előadásmódért.
A tartalom értékelésénél figyelembe veszik a nyelvtani, irodalmi és kulturális tájékozottságot, a tárgyi tudásotokat, a gondolatgazdagságot és a rendszerezést. 20-25 pontot érhettek el, ha jól tudjátok a tételt, és megfelelő példákat tudtok hozni. 10-19 pontot kaptok, ha többnyire önállóan és helyesen adjátok elő a tételt, de a tartalmi elemek néha bizonytalanok vagy hiányosak, esetleg felületesen vagy nem kapcsolódó dolgokról beszéltek. 1-9 pontot adnak, ha nem tudjátok megfelelően a kihúzott tételt, és a kérdező tanár segítségére van szükségetek.
Világos, tagolt szöveg- és mondatszerkesztést, jó lényegkiemelést, logikus érvelést, megfelelő szóhasználatot és érthető előadásmódot várnak el. 20-25 pontot önálló, folyamatos felelettel szerezhettek, fontos a pontos fogalmazás és a gazdag szókincs is. 10-19 pont között értékelnek, ha a felelet néha akadozó, és ha csak kisebb nyelvi, stilisztikai vagy szerkesztési hibák vannak. 1-9 pontot akkor kaptok, ha nincs jól felépített gondolatmenet, ha sokszor elakadtok vagy bizonytalanul érveltek.
Ha meg sem szólaltok, vagy ha visszadobjátok a tételt. Arra sem szabad várni, hogy a tanár kérdezzen, önállóan kell beszélni. Gyakori hiba, hogy a szóbelizők a vázlatot olvassák fel ahelyett, hogy szépen felépített, összetett mondatokban fogalmaznának.
Pontot vonnak le, ha összekeveritek a szerzőket, és nem annak a műveiről beszéltek, aki a tételben szerepel. Gyakori hiba az is, ha nem a művet elemzitek, hanem a szerző pályaképét mutatjátok be, vagy az életrajzát mesélitek el.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!