szerző:
Eduline

Az emelt szintű matekérettségi is véget ért. Diákok számoltak be az Eduline-nak tapasztalataikról.

Itt találjátok a középszintű matekérettségi, itt pedig az emelt szintű matekérettségi hivatalos megoldását.

Folyamatosan frissülő tudósításunkat itt találjátok a matekérettségiről.

Alapvetően korrekt feladatokat kaptak az érettségizők matekból.

"Se deriválás, se határérték, de még csak exponenciális vagy logaritmusos egyenlet sem volt" - mesélte Gréta az Eduline-nak küldött emailjében. Hozzátette: "rengeteg valószínűségszámítás meg túlbonyolított gráfok, egy koordinátageometria, pár egyszerűbb egyenlet. Az utolsó feladat puszta logika volt, bár a leírását kissé túlbonyolították, mert közel háromnegyed oldal volt".

"Az idei emelt szintű matematikaérettségi különösen nehéz volt, sokan a teremből be sem tudták fejezni a feladatokat" - mesélte Dávid az Eduline-nak küldött emailben. Ő az érettségit 80% körülire szerette volna megírni, most egy 60%-nak is örülne.

A 2019-es matekérettségire készültök?

Ha emelt szintű matekérettségire jelentkeztetek, ezt a kurzust nektek ajánljuk: az emelt szintű szóbeli tételeket nézhetitek át 26 leckén keresztül. Ha kérdésetek lenne, akkor az oktató szívesen válaszol az általános és kurzushoz kapcsolódó kérdéseitekre is. Ha szeretnétek gyakorolni az utolsó hónapban, a kurzus áráról és a részletekről bővebben itt olvashattok.

Ha a középszintű matekérettségin a négyes vagy az ötös a cél, ezt a harmincrészes videós sorozatot ajánljuk (az áráról és a részletekről itt találtok bővebb infót). Ebben a videósorozatban tíz részen keresztül (a részek kb. 25-30 percesek) gyakorolhatjátok a 2-3 pontos érettségi feladatokat, amelyeknek a megoldása elegendő lehet ahhoz, hogy meglegyen a kettes. Azoknak pedig, akik a hármast-négyest találják reális célnak, ezt az online kurzust ajánljuk.

"Az idei emelt matekos feladatsor számomra nagyon nehéz volt" - írta Orsolya az Eduline-nak. Szerinte az első résznek olyan feladatokat kellene tartalmaznia, amelyek középszinten is megoldhatók, ennek ellenére komoly odafigyelést, sok időt igényelt megoldásuk. "A második rész feladatai közül pedig olyan is volt, hogy a feladat értelmezése több időbe telt, mint maga a megoldása. Szerintem hosszú, melós feladatok voltak, nagyon oda kellett figyelni a részletekre. Kíváncsi vagyok, jó lett-e legalább az, amit sikerült megoldani" - mesélte Orsolya.

Az emelt szintű matekérettségi első részfeladatsora négy feladatból áll. Ezek egyszerűbb feladatok, többnyire a középszintű követelmények ismeretében is megoldhatók - a vizsgaleírás szerint. A négy feladat közül legalább három több részkérdést is tartalmaz.

A második részfeladatsor öt, egyenként 16 pontos feladatból áll. Ezek közül legalább kettőben a gyakorlati életben előforduló szituációból származik a probléma, így a megoldáshoz a szöveget le kell fordítani a matematika nyelvére, majd a kapott eredményeket az eredeti probléma szempontjából értelmezve kell leírni. Ebben a feladatrészben öt feladatból négyet kell kiválasztani, megoldani, és csak ez a négy értékelhető. A feladatok több részkérdést tartalmaznak, és általában több témakör ismeretanyagára támaszkodnak.

Az első részért 51, a második részért 64 pontot lehet kapni. A feladatok megoldására összesen 240 percetek lesz majd.

Ilyen témakörökről kaptak feladatokat a diákok a középszintű matekérettségi első, 45 perces részében.

Magabiztos függvénytáblázat-használattal meg lehet szerezni a kettest a középszintű matekérettségin.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat. A 2018-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.