Milyen lesz a magyarérettségi szóbeli vizsgája? Hány pontot lehet szerezni és milyen szempontok alapján értékelnek közép- és emelt szinten? Utánajártunk.
A magyarérettségi szóbeli vizsgája egy magyar nyelvi és egy irodalmi tételhez megfogalmazott feladat megoldása, és a megoldás kifejtése. A tétellapon megjelölt feladatot a vizsgázónak önállóan kell kifejtenie. Közbekérdezni csak akkor lehet, ha a vizsgázó teljesen helytelen úton indult el, vagy nyilvánvaló, hogy elakadt - hívja fel a figyelmet az Oktatási Hivatal.
A középszintű és az emelt szintű magyarérettségi szóbeli vizsgájával 50 pontot lehet szerezni. A középszintűnél 15 perc, míg az emelt szintűnél 20 perc áll a diákok rendelkezésére. Mindkét szint esetében a vizsgabizotttságot működtető intézmény biztosítja a használható segédeszközöket: irodalmi szöveggyűjteményt, kötetet vagy a feladatok kidolgozásával összefüggő más nyomtatott ismerethordozót, a tételnek megfelelő részletét (pl. internetes oldal nyomtatott változata, egynyelvű szótár, művelődéstörténeti térkép, képzőművészeti album).
Pontszámok
Közép- és emelt szinten ugyanúgy oszlanak el a megszerezhető pontszámok, vagyis a maximális 50 pont: 10 pont járhat a nyelvi tétel kifejtéséért, 25 az irodalmi tétel elmondásáért, és 15 pontot lehet szerezni a kifejtés nyelvi minőségével.
A két tétel kifejtésének értékelése a következő szempontok alapján történik:
- Irodalmi, nyelvi, kulturális tájékozottság
- Tárgyi tudás
- Szövegismeret, szövegértés
- Feladatmegoldó képesség
- Gondolatgazdagság
- Önálló vélemény
- A feladat kifejtettsége
A nyelvi minőségért járó maximális 15 pont szempontjai a következők:
- Rendszerezés, lényegkiemelés
- Logikus gondolatmenet
- Világos, tagolt szöveg- és mondatszerkesztés
- Megfelelő szókincs, szóhasználat
- Érthető előadásmód
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.
Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat. A 2018-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.
|
Ami a tételeket illeti, mindkét szinten 20-20 tétel van magyar nyelvből és irodalomból külön-külön.
Az emelt szintű magyarérettségi szóbeli tételcímeit itt találjátok, de középszinten is találtok tételcímeket a fővárosi és megyei kormányhivatalok által szervezett középszintű szóbeli vizsgára.
Szóbeli tételmintát középszinten itt találtok, az emelt szintű tételmintát pedig itt éritek el.
Nyilvánosságra hozta a 2018-as emelt szintű szóbeli magyarérettségi tételcímeit az Oktatási Hivatal - hívta fel a figyelmet oldalán a Magyartanárok Egyesülete. Itt találjátok a listát. Irodalom Művek a magyar irodalombóI I.: kötelező szerzők 1. Petőfi Sándor lírája és verses epikája 1844 végéig2. Az elégikus hangütés változatai az 1850-es évek Arany lírájában3.