Mikor lesz az érettségi, meddig jelentkezhettek a felsőoktatásba, milyenek a pontszámítás szabályai, és mit kell tudnotok az OKJ-ről? Soroljuk az utolsó év legfontosabb tudnivalóit.
Mikor kell jelentkezni az egyetemekre, főiskolákra?
A jelentkezési időszak december végén kezdődik, a határidő pedig rendszerint február 15-e, eddig kell kitölteni a jelentkezési lapot és befizetni az eljárási díjat. A részleteket decemberben, a 2015-ös felvételi tájékoztatóban hozzák nyilvánosságra.
Mit kell tudnotok az OKJ-s képzésekről?
Az első OKJ-s szakma megszerzése mindenkinek ingyenes, életkortól függetlenül, viszont 21 év felett már csak esti vagy levelező képzésekre járhattok. Abban az évben jelentkezhettek utoljára nappali tagozatra, amelyben a 20. életéveteket töltitek be. A legfontosabb tudnivalókat itt találjátok.
Mit kell tudnotok a külföldi egyetemekről?
Egyre több hallgató megy külföldre tanulni, Erasmusszal részképzésen vehettek részt, de több olyan európai ország is van, ahol ingyenes a felsőoktatás, így egy teljes képzést is elvégezhettek külföldön. Erről szóló összefoglalónkat itt olvashatjátok.
Milyen tablót válasszatok?
Minden évben több válogatást is mutatunk nektek a legjobb és legfurcsább tablókról, van köztük mesefigurás, sörcímkés, Schwarzenegger-filmet idéző, windowsos, és még orvosi igazolásos is. Itt nézhetitek meg a legjobbakat.
Meddig kell iskolába járni?
A végzősök utolsó tanítási napja 2015. április 30-a, csütörtök. A Belügyminisztérium fenntartása alá tartozó szakközépiskolákban 2015. május 22-én, pénteken, a Honvédelmi Minisztérium iskoláiban pedig 2015. május 29-én lesznek utoljára órák.
Mikor lesz az érettségi?
A tavaszi érettségi időszak írásbeli vizsgái 2015. május 4-én, hétfőn kezdődnek és május 26-án fejeződnek be, az emelt szintű szóbeliket június 4. és 11. között, a középszintűeket pedig június 15. és 26. között tartják. Május 4-én magyarból, 5-én matekból, 6-án töriből, 7-én angolból, 8-án németből vizsgáztok, az érettségi és a teljes 2014/2015-ös tanév időbeosztását itt találjátok.
Változnak az érettségi szabályai?
2015-ben is csak azokból a tantárgyakból tehettek emelt érettségit, amelyek megtalálhatók az Oktatási Hivatal listáján. Új választható tantárgy lesz a pszichológia, viszont több tárgyból már nem lehet érettségit tenni. Korábban 20-ról 25 százalékra emelték a kettes ponthatárát, már csak tavasszal tehettek előrehozott érettségit, és akkor sem minden tantárgyból, illetve megszűntek a nemzetiségi érettségik is. A részleteket itt olvashatjátok.
Változnak a felvételi szabályai?
Több változás is lesz. Egyrészt eltűnik a papír alapú jelentkezési lap, ezentúl csak az e-felvételiben adhatjátok be a jelentkezéseteket. Másrészt emelkedik a minimumponthatár, és egyre több szakon kötelező az emelt szintű érettségi - a szakok listáját itt találjátok. Ahhoz, hogy felvegyenek titeket alap- vagy osztatlan képzésre, a tavalyi 260 helyett minimum 280 pontot kell elérnetek.
Az ötven óra közösségi munka a 2015-ben érettségizőknek még nem kötelező, a mostani 11. osztályosoknak viszont már az. Erről itt olvashattok bővebben.
Hogyan számítják a felvételi pontokat?
A fontosabb pontszámítási szabályok az idén nem változnak. Az alap- és osztatlan szakokra jelentkezők maximum 500 pontot érhetnek el a felvételin, ebből 200-200 pont jár a tanulmányi, illetve az érettségi eredményekért, a maradék 100 pedig többletpontokkal szerezhető meg (ezek például emelt szintű érettségiért, nyelvvizsgáért vagy OKTV-eredményért járnak).
A tanulmányi pontoknál az utolsó két év végi jegyeket, illetve az érettségin szerzett osztályzatokat veszik figyelembe, az érettségi pontoknál viszont csak két olyan tárgy százalékos eredménye számít, amely a kiválasztott képzési területen kötelező vagy kötelezően választható. A 400 pontot megszerezhetitek úgy is, hogy az érettségi pontokat duplázzátok. A részletekért kattintsatok ide.
Mikor derülnek ki a felvételi ponthatárok?
2015. július végén hozzák nyilvánosságra a ponthatárokat, a konkrét időpontot decemberben hirdetik ki, a felvételi tájékoztatóban.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|