szerző:
Eduline

A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen tanulnátok tovább? Érdemes odafigyelnetek arra, hogy erre az intézményre más szabályok vonatkoznak, mint a többi állami egyetemre és főiskolára. Íme, a legfontosabb tudnivalók.

Milyen finanszírozási formákban tanulhatok az NKE-n?

Három finanszírozási forma közül választhattok: jelentkezhettek közszolgálati ösztöndíjas képzésre, önköltség fizetésére nem kötelezett képzésre (amennyiben hivatásos, szerződéses vagy honvédtisztjelöltek vagytok), illetve önköltséges képzésre.

Eltérő szabályok vonatkoznak a támogatott képzési időre is?

Igen. Ha az NKE-n tanultok közszolgálati ösztöndíjjal, vagy honvédtiszti alap- és mesterképzést végeztek, az nem számít bele a "sima" támogatási időbe, vagyis ha később beiratkoztok valamelyik állami egyetemekre és főiskolára, ugyanúgy tizenkét államilag támogatott félévvel gazdálkodhattok, mint azok, akik soha nem jártak még felsőoktatási intézménybe. 

Ez visszafelé is igaz: ha valaki állami ösztöndíjasként vagy részösztöndíjasként tanult valamelyik felsőoktatási intézményben, és tanulmányait az NKE-n folytatja, a közszolgálati ösztöndíj megállapításakor nem számítanak az állam által támogatott félévek.

Milyen kötelezettségeim vannak közszolgálati ösztöndíjasként?

A képzési és kimeneti követelményekben meghatározott képzési idő másfélszeresén belül kötelesek vagytok megszerezni az adott képzésen az oklevelet. A közszolgálati ösztöndíjas hallgatókkal – a rendészeti képzésben részt vevő közszolgálati ösztöndíjas hallgatók kivételével – az egyetem köt ösztöndíjszerződést, míg a rendészeti képzésben részt vevő hallgatókkal a rendvédelmi szerv, illetve a Nemzeti Adó- és Vámhivatal köti meg az ösztöndíjszerződést.

Egyéb feltétel?

Hallgatói jogviszonyt csak azzal kötnek, aki büntetlen előéletű, illetve aki ellen jelenleg sem folyik büntetőeljárás. A közszolgálati egyetem keretszámairól itt olvashattok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!