Egyetemek és főiskolák rangsora: a legjobb társadalomtudományi karok
Az elmúlt évekhez hasonlóan 2010-ben is bekerült a tíz legnépszerűbb képzés közé a kommunikáció és médiatudomány szak, amelyre több mint 2200-an adták be a jelentkezésüket. Akit a társadalomtudományi terület érdekel, huszonhárom egyetemi és főiskolai kar közül válogathat, a rangsor élén idén a Pázmány Péter Katolikus Egyetem áll.
Hosszabb nyitva tartással készülnek a jelentkezési rohamra a posták
Ma jár le a felsőoktatási jelentkezési határidő: ha éjfélig nem adod postára a kitöltött jelentkezési lapot, vagy nem küldöd el az e-felvételi adatlapodat, biztosan lemaradsz az idei felvételi eljárásról. Két budapesti posta este tízig nyitva lesz, a vidéki posták azonban nem készülnek hosszabb nyitva tartással.
Jelentkezési tanácsok és tudnivalók az utolsó percekre
Alig több mint egy napod maradt a jelentkezési lap és az e-felvételi kitöltésére – legkésőbb február 15-én el kell küldened az adatlapodat, különben lemaradsz az idei felvételi eljárásról. Hogy az utolsó pillanatban is minden olajozottan menjen, összegyűjtöttük a leggyakoribb kérdéseket az eljárásról, a jelentkezési lapról és a pontszámításról.
Február 15-ig lehet jelentkezni az érettségi vizsgákra
A középiskolásoknak és a középiskolai jogviszonnyal nem rendelkezőknek is február 15-ig kell beadniuk jelentkezésüket a 2011. évi május-júniusi érettségi vizsgákra. Az első írásbeli érettségi vizsgák május 2-án kezdődnek.
Alaposan átszabnák az érettségi rendszerét
Testnevelés horvát nyelven, mikrobiológia, euritmika, finn nyelv és irodalom, vegyipari ismeretek – tantárgyak, amelyekből csupán két-három, rosszabb esetben egyetlen diák érettségizett 2010-ben. Az oktatási államtitkárság a következő években felére csökkentené az érettségi tárgyak számát, így ugyanis több százmillió forintot spórolhatnának a vizsgákon. Tavaly 1 milliárd 350 millióba került az érettségi.
Történelem alapszak indul a Kodolányi János Főiskolán
Új alapszakot indít a Kodolányi János Főiskola: a jelenlegi kilenc BA- és BSC-képzés mellett történelem szakra is jelentkezhetnek a végzős középiskolások.
Megint változik az érettségi: csökkentik a választható tárgyak számát
A következő években legalább a felére csökkentené az országosan választható érettségi tárgyak számát az oktatásirányítás - olvasható a pénteki Magyar Nemzetben.
Netbookot kaptak az elsőévesek a Kodolányi János Főiskolán
Netbookot kaptak a Kodolányi János Főiskola elsőéves turizmus-vendéglátás, gazdálkodási és menedzsment, valamint szociális munka szakos hallgatói.
Öt nap múlva lejár az egyetemi, főiskolai jelentkezés határideje
Még öt napig, február 15-ig lehet jelentkezni a felsőoktatási intézmények szeptemberben induló képzéseire, a diákok korlátlan számú jelentkezést nyújthatnak be.
2013-tól biztosan kötelező lesz az emelt szintű érettségi
Jövő héten kerül a kormány elé a felsőoktatási felvételi követelmények átalakításáról szóló rendelet. Ha a jogszabályt a jelenlegi formájában fogadják el, a 2012-ben érettségiző diákok tanulmányi pontszámába már legalább egy természettudományi tantárgy érdemjegyét be kell számítani, 2013-tól az egyetemi-főiskolai felvételihez pedig minimum egy tantárgyból emelt szintű érettségit kell tenni. A rendelet kihirdetése lassan három hónapja csúszik.
Felvételi 2011: ezekre a szakokra a legnehezebb bekerülni
Egyetlen szakhoz sem kellett maximális pontszám a 2010-es felvételin: a legtöbb pontot a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás és nemzetközi tanulmányok képzést megcélzó diákoknak kellett összegyűjteniük. Ők jeles érettségi és nyelvvizsga nélkül labdába sem rúghattak. Hol volt a legnagyobb a verseny az államilag finanszírozott helyekért tavaly, és hol várhatóak magas ponthatárok az idei felvételin?
Felsőoktatási rangsor: a legjobb műszaki egyetemek és főiskolák
2010-ben is bejutott a tíz legnépszerűbb szak közé a gépészmérnöki képzés, amelyet több mint 2400 felvételiző jelölt be a jelentkezési lapján. A mérnöki szakmák iránt érdeklődők tizenkét egyetem és hét főiskola közül választhatnak, a rangsor élén - akárcsak az elmúlt években - idén is a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem áll, amely hét karon indít műszaki képzéseket.
Mennyit kell fizetni az érettségiért?
Akár nyolcvanezer forintot is fizethetnek az egyetemi vagy főiskolai felvételiért azok, akik – bár rendelkeznek érettségi bizonyítvánnyal – a magasabb összpontszám reményében legalább három-négy tantárgyból szeretnének újra érettségizni.
Főiskolai és egyetemi nyílt napok február 7. és 13. között
Használd ki az utolsó napokat a felsőoktatási jelentkezési határidő előtt, öt egyetem és főiskola - a BKF, a Szegedi Tudományegyetem, a Zsigmond Király Főiskola, a Károly Róbert Főiskola, a Pécs Tudományegyetem és a Gábor Dénes Főiskola - még február 7. és 13. között is tart nyílt napokat. Dátumok és helyszínek.
E-felvételi: válaszok a leggyakoribb kérdésekre
Már kevesebb mint két heted van a jelentkezési lap kitöltésére vagy az e-felvételi elküldésére: hogyan hitelesítheted a kitöltött adatlapot, és mikor csatolhatod a jelentkezéshez a középiskolai év végi jegyeket és az érettségi eredményeket?
Akinek nem tetszik a képzés, visszakapja a tandíjat
Továbbra is visszafizetési garanciát vállal a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola szakirányú továbbképzésein: ha a hallgató az első négy hétben meggondolja magát, és abbahagyja a képzést, visszakapja a befizetett tandíját.
Törölt szakok, amelyekre idén nem szabad jelentkezned
Négy alapszakot, hat mesterszakot és tizennégy felsőfokú szakképzést töröltek a 2011-es felvételi eljárás során választható képzések közül az egyetemek és főiskolák – ezek már biztosan nem indulnak 2011 szeptemberében, vagyis jelentkezni sem lehet rájuk.
Hogyan lehet elrontani a felvételi jelentkezési lap kitöltését?
A felsőoktatási felvételi szabályai négy éve nem változtak, az Oktatási Hivatalhoz mégis minden évben százával érkeznek hiányosan vagy hibásan kitöltött jelentkezési lapok. Van, aki középiskolája OM-kódját, mások a kiválasztott képzés szakirányát felejtik el megjelölni a lapon, sokan pedig egész egyszerűen nem adják időben postára bizonyítványuk fénymásolatát.
Felvételi 2011: új alapszakokat és mesterképzéseket is hirdetnek az egyetemek
Kilenc új alapszakot, nyolcvannégy mesterszakot és huszonhét felsőfokú szakképzést hirdettek meg az egyetemek és főiskolák a Felsőoktatási tájékoztató hivatalos kiegészítésében. Az új szakok között design- és művészetelmélet, kisebbségpolitikai, humánökológia, európai és nemzetközi igazgatás, valamint hungarológia is szerepel.
Egyetemi és főiskolai nyílt napok februárban
Vészesen közeledik a felsőoktatási jelentkezési határidő: február első két hetében több mint húsz egyetemi és főiskolai kar tart nyílt napot, ahol beszerezheted a legfontosabb információkat a képzésekről, az ösztöndíjakról és az elhelyezkedési lehetőségekről.