Nagy napra ébrednek azok az érettségizők, akik vegyészmérnök, gyógyszerész vagy esetleg orvosi képzésre jelentkeznek, hiszen reggel 8-tól kémiából vizsgáznak közép- és emelt szinten is. A feladatlap megoldására a középszinten vizsgázók 120 percet, míg az emeltesek ennek a dupláját, vagyis 240 percet kapnak, délre tehát mindannyian túl lesznek rajta. A mai kémiaérettségi nap szakmai támogatását köszönjük a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Karának.
Miből áll a vizsga?
A középszinten érettségizőknek kilenc feladatot kell megoldaniuk, amik között lehetnek:
- feleletválasztásos kérdések;
- táblázatkiegészítés;
- reakcióegyenletek kiegészítése;
- elemző feladatok (kísérletelemzés, táblázatok, illetve diagramok elemzése, anyagok összehasonlítása, a jelenségek magyarázata stb. rövid szövegalkotási feladat formájában);
- esettanulmány típusú problémafeladat (egy kémiai tárgyú szöveg (pl. újságcikk) értelmezése, és a hozzá kapcsolódó kérdések megválaszolása);
- számítási feladatok (szöveges feladatok és feleletválasztásos kérdések egyaránt).
Ezek között természetesen felbukkanhatnak majd olyan feladatok, amik több részből állnak; tehát például ha kémiai újságcikket kaptok, tartozhat hozzá akár számolás vagy kísérletelemzés is.
„Az írásbeli feladatsor az egyik feladat esetében két alternatívát kínál: az egyik inkább kémiai anyagismeretet igénylő, a másik számítási feladat” –
olvasható az Oktatási Hivatal oldalán. Itt tehát világosan jelölnötök kell majd, hogy melyiket választjátok, hiszen ha ezt elfelejtitek, és „a választás ténye a dolgozatból sem derül ki egyértelműen”, akkor automatikusan az első választható feladatot értékelik majd, ezzel pedig értelemszerűen nem jártok jól, ha egyébként nem annak a kitöltésébe fogtatok bele.
Az írásbeli feladatsort a következő arányok szerint állították össze:
- A számítási feladatokkal elérhető pontszám az összpontszámnak mintegy 20-40%-át teszi ki: annak, aki az alternatív feladat számításos formáját választja, legfeljebb 40%, annak, aki az elméleti jellegű kérdést oldja meg, 20% körüli érték.
- Az elméleti feladatokkal elérhető pontszám az összpontszámnak 60-80%-át teszi ki.
- A feleletválasztásos kérdések pontaránya az elméleti feladatokon belül minimum 15%.
- Az alternatív feladat pontszáma az összpontszámnak legfeljebb 15%-a lehet.
- Egy-egy feladat maximális pontszáma nem haladhatja meg az írásbeli feladatsor összpontszámának 20%-át
- olvasható a vizsgaleírásban.
Ehhez hasonló módon, de értelemszerűen jóval nehezebb, magasabb szintű feladatokból áll össze az emelt szintű vizsga is, melynek során a vizsgázóknak szintén kilenc feladatot kell megoldnaniuk szintén 100 pontért. Itt a következő arányok érvényesek:
- Az írásbeli feladatsor legalább négy számítási feladatot tartalmaz.
- A számítási feladatokkal elérhető pontszám az összpontszámnak mintegy 40-50%-át teszi ki.
- Az elméleti feladatokkal elérhető pontszám az összpontszámnak 50-60%-át teszi ki.
- Ezen belül: az elméleti feladatok típusainak aránya az elmélet pontszámának százalékában:
- Feleletválasztásos kérdések 15-25%
- Táblázatos feladat, egyenletkiegészítés 25-40%
- Elemző feladatok 25-40%
- Esettanulmány (az esetleges számítási feladatrészek nélkül) 0-20%
- Egy-egy feladat maximális pontszáma nem haladhatja meg az írásbeli feladatsor összpontszámának 20 %-át
Segédeszközt vihetek magammal?
Mindegy, hogy közép vagy emelt szinten vizsgáztok, függvénytáblázatot, periódusos rendszert és szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológépet mindkét szinten vihettek magatokkal, ezekről viszont nektek kell gondoskodnotok, ezért ne felejtsétek el bepakolni őket a táskátokba.
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.
Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2023-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.
|