Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A középszintű történelemérettségi második rövid esszéjének megoldási javaslatát itt találjátok.
Már megnézhetitek a tegnapi töriérettségi hivatalos javítási útmutatóját: ha középszinten vizsgáztatok, kattintsatok ide, ha az emelt szintre vagytok kíváncsiak, akkor pedig ide.
A rövid feladatok megoldásait - azaz 1-12. feladatig válaszait - itt nézhetitek meg.
A 13-es feladatot, azaz az athéni demokráciáról szóló esszét itt nézhetitek meg.
A Kádár-korszak gazdaságpolitikájáról írtatok? Akkor itt nézhetitek meg az utolsó feladat megoldási javaslatát.
14. feladat
A második ipari forradalom 1870-1914 (T1) között zajlott főleg Európában és Észak-Amerikában (T2). A második ipari forradalomban előtérbe kerültek új ipari ágazatok (K) pl. a vegyipar, az elektromos ipar, (E1) de az egyik legjelentősebb iparág, ami meghatározta más iparágak fejlődését, és ezért húzóágazatnak (K) tekinthető, a gépipar volt (E1).
A gépiparon belül az autógyártás Otto (benzinüzemű motor), Benz (autó) és Diesel (gázolaj üzemű motor) találmányai révén elterjedté vált. Európában Németországban, Amerikában pedig az USA-ban az autógyártás vált meghatározó iparággá (E1). Utóbbi országban Detroit lett az autógyártás központja (F), ahol a Ford művekben az 1890-es évek végén bevezették a futószalag gyártást (F). Ezzel sikerült optimalizálni a munkások tevékenységét és hatalmas mennyiségű terméket (autó, T-Modell) sikerült gyártani rövid időn belül (E2). A Ford cég ezzel egy ideig piacvezető lett az autógyártásban (E2).
Az autógyárak megnövekedett termelése következtében egyre nagyobb megrendelések érkeztek az acélipar, a vegyipar számára (E2). A második ipari forradalom (K) során az USA és Németország felzárkózott a hagyományos nagyhatalmak mellé (GB, FRA), sőt több ágazatban (acélipar, gépipar, kohászat, vegyipar) meg is előzte azokat.
A mai érettségiről szóló, folyamatosan frissülő tudósításunkat itt találjátok:
Érettségizzetek velünk!
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.
Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.