szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Klasszikus, a középszintű töriérettségihez passzoló esszéfeladatokat kaptak idén a diákok, akik a Kádár-korszakról, az athéni demokráciáról, a második ipari forradalomról és az Árpád-kor magyar történelemről is írhattak esszét a vizsga második részében.

Már megnézhetitek a tegnapi töriérettségi hivatalos javítási útmutatóját: ha középszinten vizsgáztatok, kattintsatok ide, ha az emelt szintre vagytok kíváncsiak, akkor pedig ide.

A középszintű töriérettségi második részében négy esszéfeladatot kapnak a diákok: ezek közül kettő 1849 előtti, kettő 1849 utáni téma, kettő a magyar, kettő az egyetemes történelem egy-egy korszakához kapcsolódik. A vizsgázóknak a négy téma közül csak kettőt kell kidolgozniuk: egy magyar és egy egyetemes történelmi témát, de a választáskor figyelniük kell arra is, hogy ha a magyar témájuk 1849 előtti korszakról szól, akkor a másik esszének mindenképpen az 1849 utáni korszakot kell feldolgoznia - és fordítva.

Az Eduline által megkérdezett szaktanár azt mondta, a Kádár-korszakot nem olyan régen tanulták a középiskolások, az még frissen élhet az emlékezetükben, így elképzelhető, hogy a többség azt választja majd. Igaz, ennek az esszéfeladatnak a „párja” is jó választás lehet, ha valaki a megadott források alapján dönt. Az Árpád-kori témához ugyanis jól lehet használni a feladatsorban szereplő forrásokat is, ráadásul az atlaszban is hasznos információkat lehet találni hozzá.

A történelemtanár szerint szinte biztos, hogy a 180 perc elegendő lesz a teljes feladatsor megoldására.

A mai érettségiről szóló, folyamatosan frissülő tudósításunkat itt találjátok:

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkatitt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2022-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.