szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bár az ügyintézési időszak még nem kezdődött el, van néhány olyan dokumentum, amelyet érdemes időben (akár már most) beszereznetek.

Korábban már összegyűjtöttük azokat a dokumentumokat, amelyeket kötelező feltöltenetek az egyetemi vagy főiskolai jelentkezéskor az E-felvételi rendszerbe, azonban a különböző egyetemek további dokumentumokat is kérhetnek tőletek. Fontos, hogy az "intézményspecifikus" dokumemtumokra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a kötelezően feltöltendőekre: azaz, a már meglévő dokumentumat február 15-ig kellett rögzítenetek a rendszerben, a később szerzetteket pedig legkésőbb július 7-ig van lehetőségetek feltölteni.

Milyen dokumentumokat kérhetnek az egyetemek?

Betöltött munkakör igazolása

Vannak olyan képzések, ahová csak bizonyos munkakörben megszerzett tapasztalattal jelentkezhettek, illetve felmentést kérhettek az alkalmassági vizsga alól is – ehhez azonban igazolnotok kell a betöltött munkakört.

Előalkalmassági vizsgáról szóló igazolás

Néhány egyetem a jelentkezési határidő előtt előalkalmassági vizsgákat tart a csecsemő- és kisgyermeknevelő, a tanító (nemzetiségi tanító), óvodapedagógus (nemzetiségi óvodapedagógus) szakokon, amelyek eredményéről igazolást adnak ki. Ezt az igazolást csatolni kell jelentkezéshez, hiánya esetén a jelentkezőt újra vizsgára hívhatják vagy kizárhatják. Azonban abban az esetben, ha már a felvételi eljárás alatt (azaz a jelentkezési határidőt követően) vesztek csak részt az alkalmassági vizsgán, akkor annak eredményét nem kell dokumentummal igazolnotok, mivel azt a felsőoktatási intézmények rögzítik a központi felvételi nyilvántartásba.

Egészségügyi/orvosi igazolás

Egyes képzések esetén valamilyen típusú egészségügyi vagy orvosi igazolást, nyilatkozatot is kérhetnek tőletek, például sportorvosi igazolást, úszásigazolást, egészségügyi nyilatkozatot. Mivel ez mindenhol változhat, arról, hogy az adott szakon pontosan mire van szükség, az intézményi meghirdetések oldalain találtok részletes információt.

Önéletrajz, motivációs levél

Ezeket a saját magatokról, legfontosabb adataitokról és tevékenységeitekről szóló beszámolókat csak akkor kell beküldeni, ha azt az adott intézmény kifejezetten kéri.

Szakmai tevékenység igazolása

Ennek a dokumentumnak akkor van jelentősége, ha mesterképzésre jelentkeztek, ugyanis egyes intézmények többletpontot számítanak a különböző szakmai tevékenységért, eredményért. Ilyen például a publikáció és kutatás, egyéb közéleti, közigazgatási, közszolgálati és szakmai tevékenysé és gyakorlat, országos és nemzetközi szakmai versenyeken elért eredmények.

Szakirányú továbbképzés igazolása

A szakirányú továbbképzésért egyes felsőoktatási intézmények mesterképzéseiken többletpontot számítanak, a képzés elvégzését azonban igazolnotok kell a feltöltött oklevéllel.