Július 22-én este kiderül, melyik szakon folytathatjátok a tanulmányaitokat szeptembertől. De mégis mitől függ, hogy hova vesznek fel benneteket, illetve mekkora a minimum és a maximum kapacitásszám egyes intézményekben? Utánajártunk.
Az, hogy felvesznek-e benneteket az általatok megjelölt jelentkezési helyre, a szakra meghatározott ponthatártól, illetve az általatok elért felvételi összpontszámtól függ - írja a Felvi.
A felvételi ponthatárt az adott képzésre jelentkezők felvételi összpontszáma, a jelentkezők által megjelölt jelentkezési sorrend és az adott szakra vonatkozó felvehető szakos kapacitásszám figyelembevételével állapítják meg. Ez a besorolási, illetve a felvételi döntés alapja. A besorolási döntésről itt olvashattok részletesebben.
De mit is jelent pontosan a kapacitásszám?
A kapacitásszám az állami ösztöndíjas és az önköltséges hallgatók összlétszáma, vagyis összesen ennyi elsőévest vehet fel az adott felsőoktatási intézmény. Az egyes szakok minimális és maximális kapacitását a Felvi oldalán, az adott képzésnél nézhetitek meg, a mesterképzéseknél külön-külön az ösztöndíjas és az önköltséges képzésre is.
A képen példaként az ELTE kapacitásszámát láthatjátok:
Itt pedig az ELTE Gazdálkodástudományi Intézet gazdálkodási és menedzsment államilag támogatott, nappali szakának a kapacitásszámát nézhetitek meg - itt egyébként, ahogy írják is, az önköltséges képzéssel együtt adták meg a számot:
Hol van még szerepe a kapacitásnak?
A ponthatárhúzásnál. Ugyanis, ha a felvehető kapacitásnál többen jelentkeznek egy képzésre, akkor a jelentkezők között rangsorolni kell. Ez pedig azt jelenti, hogy a jogszabályi minimumpontnál - alap- és osztatlan esetén 280 pontnál, felsőoktatási szakképzésnél 240 pontnál, mesterképzésen pedig 50 pontnál - magasabb lesz a ponthatár.
Ahol a jelentkezők száma az intézmény által megadott szakos maximális kapacitásszámot nem éri el, ott az utolsó felvett jelentkező pontszáma lesz a ponthatár, és minden érvényes felvételi pontszámmal rendelkező jelentkező felvehető.
Fontos, hogy a jelentkezők számát, illetve teljesítményét megismerve a felsőoktatási intézmények dönthetnek úgy, hogy a minőség védelme érdekében a jogszabályi előírásnál magasabban határozzák meg a ponthatárt. Ebben az esetben az is előfordulhat, hogy egy adott szakon, szakképzésben az intézmény nem használja ki a teljes kapacitását.
A legnépszerűbb szakokon hatalmas a verseny a helyekért
Továbbra is a gazdálkodási és menedzsment a legnépszerűbb alapszak az egyetemeken és főiskolákon. 2021-ben összesen 10361-en jelentkeztek erre a BSc-képzésre, közülük több mint 7615-en állami ösztöndíjas formában kezdenék el tanulmányaikat. A második legnépszerűbb alapszak a kereskedelem és marketing 6747 jelentkezővel, a harmadik a pszichológia 5854 felvételizővel.
Ahogy a számokból is látszik, ezeken a szakokon nagy a verseny a bejutásért. De hogy még inkább szemléltethessük a dolgot, hoztunk néhány példát arra, hogy az egyes intézményekben mennyi a minimum és a maximum kapacitás a top tíz szakon. A számok - már ahol ezt külön veszik - az államilag támogatott képzésekre vonatkoznak.
1. Gazdálkodási és menedzment:
- BCE (Budapest): 20<500
- DUE: 5<40
- ELTE: 20<280
2. Kereskedelem és marketing:
- SZTE: 15<120
- BGE: 40<480
- DE: 20<94
3. Pszichológia:
- ELTE (Budapest): 100<320
- DE: 10<80
- PTE: 10<100
4. Ápolás és betegellátás (ápoló):
- ME (Miskolc): 5<30
- PTE (Pécs): 10<70
- SE: 15<120
5. Mérnökinformatikus:
- BME: 30<650
- NJE: 15<100
- OE (Budapest): 25<80
6. Nemzetközi gazdálkodás:
- PE: 5<20
- DE: 20<94
- BCE (angol nyelven): 20<150
7. Pénzügy és számvitel:
- ME: 5<60
- BCE (Budapest): 20<200
- BGE: 30<400
8. Programtervező informatikus:
- DE: 10<140
- EKE (Eger): 10<50
- SZTE: 5<330
9. Kommunikáció- és médiatudomány:
- PTE: 6<25
- ELTE: 10<120
- BCE: 10<70
10. Gazdaságinformatikus:
- BCE: 20<150
- SZE: 20<100
- DUE: 5<40
A 2021-es felvételivel kapcsolatos folyamatosan frissülő cikkeinket itt találjátok.
Ahogy már megszokhattátok, mi is készülünk az idei ponthatárhúzásra. Este nyolc órakor jövünk a ponthatárokkal - így megtaláljátok nálunk az összes egyetem összes képzésének végleges pontszámát. Ezen felül statisztikákkal és elemzésekkel is készülünk, amiből megtudhattok mindent az idei felvételi eredményeiről, pontszámairól és a hamarosan elinduló pótfelvételiről is.
Ha szeretnétek megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozzatok fel hírleveleinkre és kövessetek minket Facebookon!
|