Idén nem lesznek szóbeli vizsgák, de mit tehetnek azok, akiknek rosszabbul sikerül az írásbeli? Mutatjuk, milyen feltételekkel szóbelizhettek idén.
A kötelező szóbeli vizsgákon felül (vannak olyan tárgyak ugyanis, ahol meg kell szervezni a középszintű szóbeli vizsgát, ha az adott tárgyból ezen a szinten egyébként csak szóbeli vizsgarész van) két esetbe szóbelizhettek idén:
1.) Javítás szóban
Az Oktatási Hivatal tájékoztatója szerint bármely vizsgatárgyból tett középszintű érettségi esetén szóbelizhettek, feltéve ha az írásbelin eléritek a tizenkettő százalékot (de nem éritek el a huszonöt százalékot), így az ott szerzett eredménnyel a vizsga még sikeres lehet. Azonban, ha nem a bukáshatáron billegtek, nem javíthattok szóban, hiszen a szóbeli vizsgák alapvetően nem lesznek megtartva idén.
A vizuális kultúra vizsgatárgy esetén, ha az írásbelin megvan a tizenkettő százalék, de nem éritek el a huszonöt százalékot, "szóbeli jellegű gyakorlati vizsgarészt lehet és kell megszervezni" - ez a portfólió megvédését jelenti, aminek feltétele, hogy a portfóliót az előzetes értekezletig leadjátok.
A dráma vizsgatárgynak az írásbeli vizsgarész mellett két különálló, egy gyakorlati és egy szóbeli vizsgarésze van, így, ha az írásbelin eléritek a tizenkettő százalékot, de nem érte el a huszonötöt, a szóbeli vizsgarészt lehet és kell megszervezni, de drámából a gyakorlati vizsgák ebben az esetben sem kerülnek megszervezésre.
Fontos, hogy ez a fenti a szabály nem vonatkozik az emelt szintű vizsgákra - emeli ki az OH.
2.) Pótlás szóban
A héten megjelent rendelet szerint a végzős középiskolásoknak
szóbeli pótlóvizsgát kell szervezni, ha az írásbeli vizsgáról vagy a gyakorlati vizsgáról neki fel nem róható okból elkésik, távol marad, a megkezdett vizsgáról engedéllyel eltávozik mielőtt a válaszadást befejezné, vagy a vizsgatárgy gyakorlati vizsgarészének teljesítésére – neki fel nem róható okból – képtelenné válik, és vizsgajelentkezést fogadó intézmény igazgatójánál kérelmezi, hogy élni kíván a pótló vizsga vagy pótló gyakorlati vizsga lehetőséggel, valamint az igazgató engedélyezi számára a pótlóvizsga szóbeli vizsgával való letételét
A kérelmeket legkésőbb 2021. május 28-án 16 óráig kell benyújtani, ezt követően az igazgató a döntéséről legkésőbb 2021. június 1-jéig elektronikus úton értesítik majd az érintett vizsgázókat, valamint – ha emelt szintű szóbeli vizsgát engedélyeztek – a vizsga megszervezéséért felelős kormányhivatalt. Illetve a rendelet kitér arra is, hogy ebben az esetben szóbeli vizsga eredményéből is számítható érettségi pont.
A rendelet szerint ezzel a lehetőséggel csak az utolsó évükben érettségiző, azaz végzős középiskolások élhetnek - nekik ez az egyetemi felvételi miatt kifejezetten fontos. Az a rendeletből nem derül ki, hogy ha a pótlás több vizsgatárgyat is érint, akkor miként járnak majd el a pótszóbelik számát illetően - több nap lesz-e a vizsgákra vagy egy nap alatt kell mindent pótolni a korábban távolmaradóknak.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|