Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Itt találjátok a középszintű magyarérettségi egyik választható feladatának - szaktanár által javított - megoldási javaslatát, egy mű elemzését. A magyar nyelv és irodalom érettségi nap szakmai támogatását, köszönjük a PTE Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karának.
- a gyermeklét és a felnőttek világának szembeállítása klasszikus irodalmi téma, lírában, epikában, drámában egyaránt - irodalmi értelmezésben a gyermek világa gazdagabb, értékesebb állapot, a felnőtteké sivárabb, értékvesztett létforma (Móricz, Csáth, Kosztolányi, Saint-Exupéry) - a gyermek világára a romantika szabad, végtelen képzelete jellemző. Természetkultusz, harmónia a kisfiú és a természeti környezet között. A kisfiú, az általa olvasott mesék szereplői, a kert növényei, állatai egy nagy közös varázslat résztvevőiként jelennek meg. - a felnőttek világa rideg, reális közeg. Rosszindulat, irigység, vetélkedés jellemzik. A képzelet helyett csak a rideg valóság marad. - a két állapot közötti váltást a”vénasszony éles sikoltása” szimbolizálja. A gyermek játéka erkölcsi vétséggé, a kert biztonságos játszótere ellenségessé válik. Mindezt az ősz elmúlástoposza foglalja keretbe. Egyfajta felnőtté válás, beavatódás, kijózanító és kiábrándító rácsodálkozás söpri el a gyermeki álmokat. - a fő motívum a kert toposza, amely az első részben a gyermeki értékrend kincsestára, a „leleplezés” utáni részben az elvesztett illúziókat jelképezi. A kert leírásakor fontos a költői eszköztár, mely mindvégig megszemélyesíti a természeti elemeket, így a kisfiú cinkosává, kátszótárssá emelve azokat. - a kert értelmezéséhez tartozik egyfajta nosztalgikus-elégikus múltbafordulás az írótól: a tulajdonosok (uraság > öreg pap > kisfiú) más értelemben vett értékvesztést szimbolizálnak (az uraság alakjánál az öreg Toldi és Arany művének értékszerkezete is felidéződhet) - a lopás szintén központi motívum – viszonya a címmel fontos – a novella moralizáló tanulságát hordozza: ki lopott kitől > a kisfiú diót „lop” a nagybátyjától (itt is fontos a csataviselt öreg pap alakja), későbbi felismerés az író részéről, hogy valójában őt lopták meg: a gyermekkorát lopták el tőle. - az elbeszélői szerkezet eszközei között fontos az epilógus, melyből (idősíkváltás)visszaemlékezve a szerző újraértelmezi a gyermekkorában vele történt helyzetet, kitágítva az egyedi esetet egyfajta emberi törvényszerűséggé, örök emberi (generációs) problémává. Fontos színtér a falu zárt és szigorú erkölcsű mikrovilága, a népies és archaikus szóhasználat, a töredékes párbeszédek, mint a zárt közösség és a bizalmas emberi kapcsolatok hordozóivá válnak.
A diákoknak középszinten 90 perc alatt egy szövegértési feladatsort és egy szövegalkotási feladatot kellett megoldaniuk. Kaptak egy - esetleg két, egymással összefüggő - 700-1000 szavas ismeretterjesztő szöveget, publicisztikai művet vagy ezek részletét. Ezt kellett elolvasniuk és különböző kérdésekre válaszolniuk. A második részben egy szövegalkotási feladatot - vagy egy érvelési vagy egy gyakorlati szövegalkotási feladatot kellett megoldaniuk 120-200 szó terjedelemben.
A magyarérettségiről szóló, folyamatosan frissülő tudósításunkat itt találjátok:
Ma a magyarral indul az idei érettségi időszak. Kövessetek minket a legfontosabb információkért és szaktanári véleményekért. Ma is folyamatosan tudósítunk a nap eseményeiről, és ahogy már megszoktattátok, délután jövünk az idei középszintű érettségi szaktanár által kidolgozott, nem hivatalos megoldásával. A magyar nyelv és irodalom érettségi nap szakmai támogatását, köszönjük a PTE Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karának.
Érettségizzetek velünk!
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.
Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.