szerző:
Eduline

A kettest idén is könnyű volt megszerezni, bár a vizsgázóknak több olyan feladatot is meg kellett oldaniuk a pénteki középszintű németérettségin, amely jóval nehezebb volt a megszokottnál. Az eduline olvasói szerint a hallás utáni szövegértés feladatsorához kapcsolódó egyik hanganyag értelmezhetetlen volt, ezért panaszt tettek az Oktatási Hivatalnál. Itt találjátok a teljes feladatsort és a hivatalos javítókulcsot.

Itt találjátok a pénteki közép- és emelt szintű németérettségi feladatsorait és a hivatalos megoldást

A középszintű németérettségi feladatai

A középszintű németérettségi hivatalos megoldása

Az emelt szintű németérettségi feladatsora és javítókulcsa
„Változó nehézségű feladatok voltak az idei középszintű németérettségin, de a legkönnyebb feladatok megoldásával meg lehetett szerezni annyi pontot, amennyi elég az érvényes írásbelihez” – mondta Dávid Ágnes, az Euroexam Nyelvvizsga Központ tanára. „Az egyes vizsgarészek első feladatai kifejezetten könnyűek voltak, a második feladatot mindegyik részben meg lehetett oldani B1-es, vagyis az alapfoknak megfelelő tudással, a hármas feladat azonban mind a nyelvtani, mind a szövegértési tesztben nehezebb volt” – tette hozzá.

Az írásbeli érettségi negyedik, íráskészséget vizsgáló részében az első feladatot kifejezetten könnyűnek nevezte az Euroexam Nyelvvizsga Központ tanára: a diákoknak egy emailt kellett megfogalmazniuk, amelyben leírták, hogy mi történt velük az előző héten. „A második témánál a feladatkészítők nagyon sok irányítási szempontot adtak meg, ezeket bele kellett préselni a szövegbe, nem lehetett szabadon írni” – magyarázta. Dávid Ágnes szerint mindössze egy olyan feladat volt, amelynél szerinte több megoldás is elfogadható – igaz, a ma reggel nyilvánosságra hozott javítókulcs alapján csak az egyik verzióért jár pont.

Változó nehézségű feladatok, értelmezhetetlen hanganyag?

Túl nehéz volt a hallás utáni szövegértés?

Az eduline-nak több érettségiző jelezte, hogy a hallás utáni szövegértés feladatsorához kapcsolódó egyik hanganyag értelmezhetetlen volt - a szöveg felolvasója túl gyorsan, már-már hadarva beszélt. A vizsgázók már a Facebookon is tiltakoznak: szerintük a legjobb megoldás az lenne, ha ezt a vizsgarészt megismételnék, vagy nem számítana bele az összpontszámba, ezért levelet küldtek az Oktatási Hivatalnak.

Várhegyi Mária, a miskolci Herman Ottó Gimnázium némettanára is úgy nyilatkozott korábban, hogy a hallás utáni értés feladatában szereplő szöveget időnként nem németek, hanem osztrákok vagy svájciak mondják fel, ez pedig komoly nehézséget jelenthet a vizsgázók számára.


180 perc, négy feladatsor – ilyen volt a középszintű érettségi

A német nyelv írásbeli érettségi vizsgája mindkét szinten négy részből állt. Középszinten az írásbeli vizsga időtartama 180 perc volt, amelyből az első rész, az "olvasott szöveg értése" 60 perces, a második rész, a "nyelvhelyesség" feladatsorának megoldására 30 percet kaptak a diákok. Az ezt követő szünet után a 30 perces "hallott szöveg értése" vizsgarész következett, végül az "íráskészség" feladatsora - ez utóbbit 60 perc alatt kellett megoldani.

Az emelt szintű írásbeli vizsga teljes időtartama 240 perc volt. A vizsgán ugyanezek a vizsgaösszetevők szerepeltek ugyanebben a sorrendben, azonban a feladatok megoldására fordítható időtartam 70, 50, 30 és 90 perc volt. Az íráskészség vizsgarészhez mindkét szinten lehetett nyomtatott szótárat használni.

eduline