A felvilágosító beszélgetéshez jó ötlet lehet mesebeli példákat hozni.
A rendelkezésre álló adatok alapján úgy tűnik, hogy az iskolázottság és a szerhasználat közötti kapcsolat a legalacsonyabb végzettségűek körében a legerősebb – mondta Zacher Gábor toxikológus az InfoRádió Aréna című műsorában.
A toxikológus szerint ez az arány csökken a középiskolai és főiskolai végzettséggel rendelkezők esetében. Érdekes módon azonban az egyetemet végzett, magasan kvalifikált csoportban ismét emelkedés tapasztalható – bár nem olyan mértékben, mint az alacsony végzettségűeknél.
Iskolákban fog drogprevenciós előadásokat tartani Curtis.
A műsorban szóba került az is, hogy mikor érdemes a szülőknek elbeszélgetnie gyerekével a drogokról. Zacher szerint már az óvodában is érdemes lehet a felhozni a témát, de fontos, hogy a gyerekek számára érthető módon kell megközelíteni.
Ha például a gyerek óvodai jele éppen a gomba, akár annak segítségével is lehet szemléltetni a tudatmódosítók hatásait. De akár filmekből vagy mesékből is hozhatunk történetet:
„Mondhatnám például Harry Potter mandragórás történetét a második kötetből: aki meghallja a mandragóra sikolyát, napokig eszméletlen lehet, vagy meg is halhat”
–mondta a szakértő, majd a kamaszokra is kitért. Őket ugyanis arra kell megtanítani, hogy tudjanak bátran nemet mondani. Ezt viszont nem lehet ijesztgetéssel, például a rendőrséggel elérni. Fontos megértetni velük, hogy a drogok megváltoztatják az ember viselkedését. Ezek a szerek ugyanis hatnak a testünkre és a lelkünkre úgy, hogy azt nem tudjuk befolyásolni. Ha ezt el akarják kerülni, a legjobb, amit tehetnek, hogy egyszerűen nemet mondanak.