Legkésőbb az érettségi után mindenki számára elengedhetetlenné válik egy kedvező bankszámla. Mutatjuk, milyen ajánlatok közül válogathattok és arról is szót ejtünk, hogyan csökkenthetőek vagy akár nullázhatóak a számlavezetés költségei.
Mindegy, hogy az érettségi után továbbtanultok, vagy rögtön munkába álltok, a saját bankszámla mindkét esetben szükséges lesz. Például azért, mert az egyetemi beiratkozásnál követelmény az ösztöndíjak kifizetéséhez, vagy mondjuk a kollégiumi díj befizetéséhez, de elvárás a munkahelyeken is, hiszen erre utalják a fizetéseket.
Mindemellett pedig azért is érdemes saját bankszámlát nyitni, mert
- ezáltal is függetlenedhettek a szüleitektől és elkezdhetitek önállóan kezelni a pénzügyeiteket,
- az online banki alkalmazások segítenek nyomon követni a költéseiteket és így abban is, hogy tudatosabban bánjatok a pénzetekkel,
- egyes számlák lehetőséget adnak automatikus megtakarításra vagy befektetésekre, ezért akár a jövőtöket is elkezdhetitek már most tervezni.
Mielőtt azonban besétálnátok az első útba eső bankba számlát nyitni, érdemes alaposan átnézni a különböző ajánlatokat, hiszen évente akár több ezer forintot is spórolhattok egy gondosan kiválasztott bankszámlával.
„Tapasztalataink szerint a fiatalok számára ideális számlacsomag, a digitális bankolás, a mobilalkalmazás, az ingyenes számlavezetés mind olyan lehetőség, ami fokozza a fiatalok érdeklődését a banki szolgáltatások iránt" – mondta el Yalcinkaya Veronika a Raiffeisen Bank marketing- és kommunikációs igazgatója.
A középiskolás korosztály a szülőkkel közösen, az egyetemisták viszont már a legtöbbször önállóan, függetlenül – és igen sokszor magabiztosan - tájékozódnak a pénzügyi szolgáltatásokban. A kényelmes mobil és online bankolás mellett ugyanakkor minden esetben felhívjuk a fiatalok és szüleik figyelmét a biztonságra is
– tette hozzá.
Milyen szempontokat érdemes mérlegelni?
A bankszámlanyitáskor mérlegelendő szempontokat három kategóriába oszthatjuk, ezek a
- költségek, díjak,
- egyszerűség, elérhetőség,
- szolgáltatások és extrák.
A költségek és díjak kategóriába tartozik a bank minden olyan szolgáltatása, ami miatt fizetnetek kell, vagy amiért pénzt számolhatnak fel.
Érdemes például rákérdezni a
- számlavezetési díjra, hiszen egyes bankok ingyenes számlát kínálnak, míg mások havidíjat számolnak fel.
- tranzakciós díjakra, például az utalási és készpénzfelvételi költségekre.
- bankkártya díjára, vagyis arra, hogy van-e éves díj, és ha igen, mennyibe kerül?
Mindezeken kívül érdemes bővebben is belenézni az ajánlatokba, hiszen felmerülhetnek úgynevezett rejtett költségek is. Tehát olyan költségek, amelyekre első gondolatra nem számítanátok, pedig nagyon is érdemes azokat figyelembe venni.
Érdemes például rákérdezni arra, hogy mennyibe kerül, ha más bankfiókhoz tartozó ATM-ből vesztek le pénzt, vagy ha a kártyátokat sokáig nem használjátok, mivel egyes bankfiókok inaktivitási díjat számolhatnak fel. De az is megeshet, hogy elveszítitek a bankkártyátok, amit pótolni kell, és ez szintén pénzbe, akár több ezer forintba kerülhet.
Kifejezetten pozitív trend a költségek elengedése, a Raiffeisen Bank Yelloo számlacsomagjánál a számlavezetési díj feltétel nélkül, folyamatosan 0 Ft/hó, ráadásul akció keretében a számlához járó bankkártyának sem kibocsátási, sem éves díja nincs az első évben.
Kevésbé fontosak, de a számlanyitás előtt lényeges lehet az úgynevezett kényelmi szempontok, az egyszerűség, elérhetőség mérlegelése is. Ide tartozik minden olyan díjmentes szolgáltatás, amik befolyásoló tényezők lehetnek a megfelelő bankszámla kiválasztásakor.
Ez lehet például az, hogy
- milyen sűrűn találtok automatát, ha készpénzre lenne szükségetek,
- probléma esetén mennyire gyorsan és könnyen elérhető az ügyfélszolgálat,
- kínál-e a pénzintézet online ügyintézést, netbankolási lehetőséget és milyen ügyekben lehet online intézkedni.
A végső döntésben pedig akár a szolgáltatások és extrák is segíthetnek. Ide tartoznak a különböző kedvezmények, ajánlatok vagy lehetőségek, amelyek segíthetnek dűlőre jutni két különböző bankfiók nagyon hasonló számlaajánlata között.
Például
- ha a számlanyitás mellé adnak valamilyen tárgyi ajándékot (például táskát, fejhallgatót, stb),
- ha a bankotok szerződésben áll különböző vállalatokkal, üzletekkel, így, ha azok valamelyikében vásároltok,
- de számos pénzintézet kínál bizonyos összegű jóváírást is az új ügyfeleinek, vagy éppen kedvezményes megtakarítási, esetleg hitelfelvételi lehetőségeket.
Mutatjuk a legnagyobb magyarországi pénzintézetek diákszámla ajánlatait:
Számlanyitás akár otthonról, egyszerűen
Ha kiválasztottátok a számotokra megfelelő bankot és számlacsomagot, nincs más teendőtök, mint némi időt szánni arra, hogy számlát nyissatok.
Ugyanakkor míg néhány évvel ezelőtt csak úgy lehetett bankszámlát nyitni, ha az irataitokkal együtt bementetek egy bankfiókba, ma már mindent intézhettek otthonról vagy bárhonnan, ha 18 éven felüliek vagytok.
Hosszú perceken vagy akár órákon át tartó sorakozás és várakozás helyett a Raiffeisen Banknál például elég letölteni a számlanyitáshoz szükséges mobilapplikációt, amin akár már egy szelfivel is tudtok magatoknak diákszámlát nyitni mindössze 20 perc alatt. Ehhez csak a személyi igazolványotokra vagy útleveletekre lesz szükség, illetve a lakcímkártyátokra.Ha pedig ezzel megvagytok, minden mást is intézhettek otthonról a netbankotok segítségével, legyen szó belföldi vagy külföldi utalásokról, tandíjfizetésről vagy megtakarításról.