szerző:
Rodler Lili
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az országnak három hivatalos nyelve van, de ezen felül több száz törzsi nyelvet használnak aktívan még az ott élő őslakosok.

Pápua Új-Guinea a világ legsokszínűbb országa nyelvi szempontból, ugyanis napjainkban körülbelül 840 fajta beszélt dialektust különböztetnek meg a szakértők. Ez nagyjából a világ összes nyelvének több mint 10 százaléka – írja az IFLScience.

Ami még izgalmasabbá teszi ezt, hogy mindössze egy 10 millió fős nemzetről van szó.

Hivatalosan Pápua Új-Guineának három nemzeti nyelve van: a hiri motu, a tok pisin és az angol, melyek közül a gyarmati történelmi hagyományok miatt az angolt beszélik elsődlegesen. A Brit Birodalom az országot a 19. században annektálta, a későbbiekben ausztrál közigazgatási egység volt egészen az 1975-es függetlenedéséig.

Hogy hogyan lehet, hogy a három hivatalos nyelven kívül, több mint 800 törzsi nyelv is jelen van? A válasz meglehetősen triviális, ugyanis az ország több száz szigetből áll a Csendes-óceán délnyugati részén, Ausztráliától északra. A hegyekből és sűrű dzsungelből álló zord terep korlátozta a történelem során a migrációt és a kulturális keveredést, ezzel elősegítve az elszigetelt bennszülött csoportok kialakulását. Ennek eredményeként ezek a csoportok izolálva fejlődtek, és szint egyáltalán nem homogenizálódtak.

A tudósok azt is megemlítik, hogy az ország egyedülálló történelme a populáció genetikai sokféleségében is meglátszik, amit már egy 2017-es tanulmányban is megállapítottak. A tanulmány szerzői szerint megdöbbentő a különbség a hegyvidéki és a síkvidéki emberek csoportjai között, a genetikai elkülönülés 10-20 ezer évre nyúlik vissza.