szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A világban 870-933 ezer, Magyarországon 500-700 pár található a nyertes madárból.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) által meghirdetett szavazáson a böjti réce nyerte az év madara címet – olvasható az egyesület oldalán.

Az „Év madara” programját még 1979-ben indították el, amelynek célja az volt, hogy a társadalomnak is bemutassák a természetvédelmi problémákkal érintett fajokat és madárcsoportokat.

Az idei nyertesről, a böjti récéről azt kell tudni, hogy Eurázsiában és Afrikában fordul elő, különösen a mocsaras, sekély vizű területeken. Magyarországra tavasszal a böjti szelekkel érkezik.

A hímek jellegzetesek színük és mintázatuk miatt, ugyanis feketésbarna fejtetővel és fehér szemöldöksávval rendelkeznek, mely a szem mögött folytatódik, egészen a tarkóig.

 

Hazánkban egészen 2004-ig vadászható volt, de állományának csökkenése miatt 2008-tól védetté vált, jelenleg pedig fokozottan védett besorolásba tartozik. Így a természetvédelmi értéke 100 000 Ft.

Legfontosabb veszélyeztető tényezője, hogy a folyószabályozások és csatornázás miatt jelentősen csökkent a fészkelőhelyük az Alföldön, de a klímaváltozás hatásai is nehezítik a fészekrakásukat. A költéseket sok esetben meghiúsítják a fészkekre vadászó állatok, mint például a róka, borz vagy vaddisznó. A vonulási útvonalakon pedig a vadászat jelent közvetlen veszélyt.