szerző:
Rodler Lili
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az ivás és a részegség összefügg azzal, hogy jobban bízunk másokban, ha közös élményben osztozunk velük – derül ki a Budapesti Corvinus Egyetem új kutatásából.

Az alkoholfogyasztás már széles körben ismert egészségügyi kockázat, de ezek a friss kutatási eredmények most rávilágítanak viselkedési hatásokra is, amit a mérsékelt társas alkoholfogyasztás okoz.

"Ez a kutatás egyfajta belső csoportképződést valószínűsít, ahol az ivók egyre jobban bíznak a többi résztvevőben és más ivókban, mivel mindannyian egy közös esemény részei, ahol az alkoholfogyasztás széles körben elfogadott és szinte normának tekinthető" – fejtette ki Giuseppe Attanasi, a Corvinus Egyetem professzora, aki munkatársaival együtt több mint 1800 résztvevővel készített interjúkat egy nagy zenei fesztiválon, hogy alátámasszák a kutatásukat. A kutatás eredményeit a Journal of Behavioral and Experimental Economics folyóiratban közölték.

Az interjúk mellett az alanyokat meg is szondáztatták, illetve önbevallásos alapon azt is meg kellett mondaniuk, hogy mennyire érzik magukat részegnek. Illetve az alanyok mások iránt mutatott bizalmuk különböző típusait mérték:

  • A bizalmukat mások iránt általában.
  • A bizalmukat azok iránt, akikkel közös élményben osztoznak (más fesztiválozók).
  • A bizalmukat az ugyanazon az eseményen jelen lévő alkoholfogyasztókban.

 

Az eredmények pozitív és szignifikáns kapcsolatot mutatnak az alkoholmérgezés foka, valamint az esemény többi résztvevője és ezen belül az ottani alkoholfogyasztók iránti bizalom között. Viszont nincs összefüggés a részegség mértéke és a mások iránti általános bizalom között, sőt inkább az feltételezhető, hogy az általános bizalom csökken.

A kutatásból az is kiderült, hogy a résztvevők szinte mindegyike azt feltételezi, hogy kevesebbet iszik, mint a fesztivál többi résztvevője, sőt inkább csoportnyomásként tekintenek az elfogyasztott alkohol mennyiségére.

„Mivel az alkoholfogyasztás segít az egyénnek jobban megbízni valakiben, aki szintén iszik (és aki az egyén vélekedése szerint többet iszik nála), ez úgy tekinthető, hogy az egyén csoportos viselkedésként fogadja el az ivást. Ha az alkoholfogyasztást az ugyanahhoz a csoporthoz való tartozás jeleként érzékelik, ez megmagyarázhatja, hogy miért magasabb a bizalmi szintjük más ivók iránt az adott eseményen” – fejtették ki a kutatók.