szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nyilvánosságra hozták a PISA pénzügyiműveltségi-mérésének eredményeit. A magyar diákok átlageredménye nagyjából megegyezik az OECD-országok átlagával.

A magyar diákok 492 pontos átlageredményt értek el a PISA pénzügyi műveltségre vonatkozó nemzetközi felmérésén.

Az OECD június 27-én hozta nyilvánosságra a 2022-es PISA-vizsgálat eredményeit, amit összesen 20 országban, közülük 14 OECD-tagországban végeztek el és vizsgálták a 15 éves tanulók pénzügyi műveltségét, azon belül is azt, hogy a diákok milyen mértékben rendelkeznek a pénzügyi döntések meghozásához szükséges alapvető tudással és készségekkel. A vizsgálaton Magyarország először vett részt.

"A magyar tanulók 492 pontos átlageredménye nem tér el szignifikánsan a mérésben részt vevő OECD-országok átlagától (498 pont), meghaladja viszont az összes részt vevő ország átlagát (475 pont). A 15 éves magyar diákok közel 82%-a a társadalmi szempontból elvárható minimális vagy annál magasabb képességekkel rendelkezik a pénzügyi műveltség területén. A PISA-vizsgálat többi területéhez hasonlóan a részt vevő országok mindegyikében ezúttal is jobban teljesítettek a kedvezőbb családi hátterű tanulók" - írják.

Az Oktatási Hivatal hozzáteszi, hogy a vizsgálat fontos eleme a mérést kiegészítő, a tanulók pénzügyi tapasztalatait, attitűdjét és viselkedését vizsgáló kérdőív.

"A kérdőívben vizsgált tényezők és a pénzügyi műveltségi mérésen nyújtott teljesítmény között összetett viszony rajzolódik ki: általánosságban kijelenthető, hogy a PISA-mérésen nyújtott jobb tanulói teljesítmény felelősebb pénzügyi viselkedéssel párosul" - jegyzik meg.

A magyar eredményeket részletesen elemző jelentést várhatóan 2024. július első felében hozzák nyilvánosságra.