A 18 évig tartó kutatás eredményeként mostantól bárki megnézheti a legendás természettudós magángyűjteményében található összes könyvet, cikket és folyóiratot.
A digitalizált hagyaték 13 ezer kötetet és publikációkat tartalmaz, amit a Szingapúri Egyetem vezette konzorcium hozott létre sok évnyi kemény munka eredményeként – számolt be a hírről az IFL Science.
Az összeállítás nyilvánosságra hozása során Dr. John Van Wyhe, a Darwin Online alapítója elmesélte, hogy Charles Darwin hatalmas személyes könyvtára, amelyet a világot megváltoztató tudományos munkáinak elkészítéséhez használt, 1882-ben bekövetkezett halála után fokozatosan szétszóródott.
Ennek eredményeként az az általános feltételezés élt róla, hogy a gyűjtemény csak abból az 1480 könyvből áll, amelyek a Cambridge-i Egyetemen és Darwin otthonában, a Down House-ban találhatóak.
Mint később kiderült, ez csak a Darwin életében birtokolt nyomtatott művek 15 százaléka. A teljes gyűjteménye valójában 7350 címet tartalmazott 13 000 kötetben és más irományban. Ennek a hatalmas mennyiségű iratnak az azonosítása után a Darwin Online csapata kiadott egy 300 oldalas katalógust, amely felsorolj a teljes gyűjtemény tartalmát, mintegy 9300 hivatkozással a művek digitalizált példányaihoz.
A Darwin könyvtárában lévő hatalmas hiányosságok pótlására a tudós sajátkezűleg írt katalógusát használták, amelyek 56 papírdobozt töltöttek meg, és frusztrálóan rövidített hivatkozásokat tartalmaztak, amelyeket a kutatóknak külön értelmeznie is kellett az idézett művek azonosításához.
"Ezeknek a homályos feljegyzéseknek mindegyikéhez saját detektívtörténetre volt szükség annak érdekében, hogy felfedezzék azt a kiadványt, amelyet Darwin a könyvtárában birtokolt"
- írja Van Wyhe.
Ezt követően sikerült további 426 hiányzó címet is azonosítani a könyvtárnak 426 oldalas, kézzel írt katalógusából, amelyet 1875-ben készítettek.
Az így összeállított kiadványgyűjtemény rendkívüli mind a puszta mérete, mind a témák választéka szempontjából. Van Wyhe szerint "a Darwin könyvtárban található művek többsége nem meglepő módon tudományos témákról szól, azon belül is kifejezetten biológiáról és kémiáról.”