szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az új év új díjszabást is hozott magával, amik közül az egyik legfontosabb a késedelmi díj összege, hiszen ha nem figyeltek oda, több ezer forintos adósságot is felhalmozhattok.

65 forintról 70 forintra nőtt a késedemi díj összege, a regisztrációs olvasójegy díja pedig 300-ról 400 forintra drágul a Főváros Szabó Ervin Könyvtárban - olvasható a könyvtár 2024-es használati szabályzatában.

A könyvek esetében a késedelmi díj összegét meghatározhatják a lejárattól számított naptári nap, illetve az alapján is, hogy hány kötetet nem vittetek vissza időben. Bármelyik is történik, már néhány napos késéssel is több száz, vagy akár több ezer forintos adósságot halmozhattok fel, amit senki sem fizet ki szívesen, pláne, ha ezt egy kis pontossággal elkerülhette volna. Főleg, mivel a könyvtár e-mailben értesítést is küld a kölcsönzési határidő lejártát megelőző napon.

De nem csupán a "büntetés" és a regisztrációs díj összege, hanem a napijegyek ára is ismét emelkedett, 1500 forintról 1650 forintra nőtt.

Jobban megéri tehát több hónapra, vagy akár egész évre beiratkoznotok, aminek költsége

  • a Központi Könyvtárba 7800 forint,
  • a Könyvtár I. és Könyvtár II. besorolású tagkönyvtárakba  5400 forint,
  • a Könyvtár III. besorolású tagkönyvtárakba pedig 3100 forint,

de létesíthettek akár a tagkönyvtárak egyidejű használatára jogosító bérleti tagságot is, aminek a költsége 12 hónapra 10 ezer forint.

Ingyenesen iratkozhatnak be ugyanakkor a 16 éven aluliak és a 70 év felettiek, továbbá a könyvtári dolgozók, a muzeális intézmények és levéltárak dolgozói, illetve az egészségkárosodottak (vakok, gyengén látók, siketek, mozgáskorlátozottak) és 50 százalékos kedvezmény jár többek között

  • az érvényes hazai és európai uniós, illetve nem európai uniós állampolgársággal rendelkezők esetén nemzetközi diákigazolvánnyal rendelkező tanulóknak és egyetemi hallgatóknak,
  • a nyugdíjasoknak 70 éves korig,
  • azoknak, akik az önkormányzattól rendszeres szociális segélyt kapnak,
  • akik gyermekgondozási díjat (GYED) kapnak, vagy gyermekgondozási segélyben (GYES), illetve
  • gyermeknevelési támogatásban (GYET) részesülnek.

A díjváltozásokról bővebben ide kattintva olvashattok.