szerző:
Gál Luca
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Pénteken kezdődik az új tanév, amire a nyári szünet után mindig nehéz visszaállni, hiszen ilyenkor gyakran kieshettek a rutinokból, ha nem kell hétköznaponként korán kelni vagy a következő órára, esetleg vizsgára készülni. Összeszedtünk néhány tippet, hogy könnyebben induljon a tanévkezdés.

Az idei tanév hivatalosan szeptember elsején, tehát pénteken, vagyis ma kezdődik, de szerencsére a legtöbb helyen ilyenkor csak a tanévnyitót tartják meg – a rendes oktatás hétfőtől indul, ezért nem nagy baj, ha péntekre még nem tudjátok kellően kipihenni magatokat, e szempontból a hétvége a segítségetekre lesz. Függetlenül attól, hogy milyen iskolába készültök, hétfőn jól fog jönni, ha már most megkezditek a szükséges előkészületeket, és megpróbáltok egy rendszerre ráállni, ami egész évben a segítségetekre lehet.

5 tipp ahhoz, hogy igazán jó tanévetek legyen:

1. Alakítsatok ki egy rutint

Sokat tud segíteni, ha tudatosan alakítotok ki magatoknak napi vagy heti rutint. Mivel úgy is tudjátok előre, hogy mikor kell felkelnetek a hétköznapokon, ezért érdemes ahhoz igazítva egy lefekvési időt is megszabni, hogy biztosan kipihenten keljetek fel reggelente. Segíti a pihenésetek, ha lefekvés előtt egy órával már nem veszitek elő a telefonotokat. Ha nehezen megy az elalvás, akkor az olvasás mindig készségesen segít a probléma megoldásában.

2. Tervezzétek meg előre az évet

Akár közép- vagy felsőoktatásba készültök, a szüneteket és a nagyobb iskolai eseményeket már jóval előre tudjátok. Érdemes ezeket naptárba rögzíteni, hogy könnyebben tudjátok hozzászervezni a programjaitokat. Használjatok éves naptárt vagy iskolatervezőt, amibe az aktuális dolgozatokat és vizsgákat is felírhatjátok az órarendetek mellett, így biztos nem felejtitek el időben elkezdeni a felkészülést.

3. Legyen hobbitok

Nagyon sokat tud segíteni a kikapcsolódásban, ha van egy olyan hobbitok, amit rendszeresen csinálhattok és nem utolsó sorban szeretitek is. Legyen szó sportról, rajzszakkörről, zenélésről vagy bármiről, ami megnyugtat és felvidít, érdemes beleépítenetek a mindennapokba, hogy elkerüljétek a stresszt és a kiégést. Ha nem is tudtok minden nap időt szánni rá, de heti rendszerességgel foglalkozzatok szeretett tevékenységetekkel.

4. Tanuljatok közösen

A hosszú szünet után nehéz újra nekiülni a tanulásnak, ami ezért gyakran nem is lesz olyan hatékony, mint ahogy azt szeretnétek. Tanuljatok az osztálytársaitokkal vagy szaktársaitokkal közösen. A jó csapatszellem segít meghozni a kellő motivációt és ha nem értetek valamit a tananyagból, akkor azonnal tudtok egymásnak segíteni. Figyeljetek oda, hogy a tanulókörhöz megfelelő környezetet válasszatok, azért, hogy ne vonja el más a figyelmeteket. Egy csendes kávézó, könyvtár vagy egy nyugodtabb park már magával a hangulatával is tud azon segíteni, ha épp semmi kedvetek a tanagyaggal foglalkozni.

5. Figyeljetek oda az étkezésre

Bár nehéz a folyamatos rohanás mellett a kiegyensúlyozott étkezésre is koncentrálni, mégsem érdemes elhanyagolni. Sokkal több energiátok lesz a napra, ha megfelelően és rendszeresen táplálkoztok. Előző nap készítsétek el a másnapi ebédeteket ahelyett, hogy minden nap pékségben és gyorsétteremben ennétek, amivel hosszútávon pénzt spóroltok és sokkal egészségesebb is lehet az étkezésetek. Viszont néha kijár egy kis elengedés, egy sikeres vizsga vagy témazáró után üljetek össze a többiekkel egy jól megérdemelt kevésbé egészséges ebédre.

Ha új oktatási intézményben kezditek az évet, ebben a cikkben segítséget kaptok ahhoz, hogyan igényeljetek új diákigazolványt.