A németországi Regensburgi Egyetem és az amerikai Brown Egyetem idegtudósaiból álló csapata megválaszolhatta a kérdést: mi is teszi a fiatalok agyát oly hatékonnyá.
A hvg.hu szúrta ki azt a friss kutatási eredményt a Current Biology folyóiratban. Ezek alapján a válasz egy agyi anyagon, a gamma-aminovajsavon (GABA) múlhat, aminek szintje tanulás közben és után megnő, így az agyuk még hatékonyabban szívhatja magába az információkat.
A vizsgálatot 55, 8 és 11 év közötti gyereken, valamint 56, 18 és 25 év közötti felnőttön végezték el, három különböző tanulási periódust lefedve: a tanulási feladat előtt, közben és után. Az eredmények arra mutattak rá, hogy a GABA-szint a felnőttek esetében az egész kísérlet során egyenletes volt, míg a gyerekeknél nem: a gyerekeknél a tanulással összefüggésben a GABA gyorsan növekedett, és nem csak közben, hanem a tanulás utáni periódusban is.
A kutatásból az is kiderült, a felnőtteknél két etap között egyórás pihenési időszakra volt szükség ahhoz, hogy stabilizálódjon a vizuális tanulás, a gyerekek már 10 perc után képesek voltak újra tanulni, úgy, hogy közben a korábban tanultakat sem írták felül.