szerző:
Szponzor tartalom
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Gyakran előfordul, hogy a legfiatalabbak állnak elő a legjobb ötletekkel, a legkézenfekvőbb megoldásokkal a problémákra. A kor itt nem hátrányt jelent, hanem előnyt. Senkit ne tartsanak vissza azok, akik szerint felesleges megoldásokon agyalni, „mert másoknak sem sikerült” vagy „ezt nem lehet megcsinálni”. Dehogynem.

A tartalom elkészítését a Samsung támogatta

Greta és a többiek

A 15 éves Chester Greenwoodnak 1873-ban, egy hideg, téli napon fázott a füle korcsolyázás közben. Megkérte nagymamáját, hogy hódbőrből készítsen neki két pici, fülre illeszkedő párnát, amit aztán összekötött egy dróttal. 19 éves korára szabadalmaztatta a fülvédőket, majd alapított Farmington városában egy gyárat, ellátva így az egész közösséget munkával. A városban a fázós fiú újító ötletét azóta is minden évben megünneplik: december első szombatján tartják a Chester Greenwood-napot.

A vak kisfiú, a francia Louis Braille is csupán 15 éves volt, amikor kifejlesztette az ujjbegyekkel érzékelhető írásjegyeket 1824-ben. A Braille-írás a vak és gyengénlátó emberek életét könnyíti meg már az egész világon, Magyarországon például 1893 óta tanítják a nemzetközi Braille-ábécét.

Néhány évvel ezelőtt az USA-ban a 14 éves Alissa Chavez felháborodott azon, hányszor történik tragédia amiatt, mert a szülők a túlforrósodott autóban hagyják kisbabájukat. Ezért kifejlesztette az úgynevezett Hot Seat párnát, ami jelez az okostelefonon, ha a szülő túlságosan eltávolodik a gyereküléstől.

Greta Thunberg is 15 éves korában döntött úgy – miután saját bevallása szerint 8 éves kora óta klímaszorongással küzdött -, hogy péntekenként iskola helyett kiül a svéd parlament elé tüntetni a klímaváltozás miatt. A Fridays for Future azóta világmozgalom, és bár Greta megosztó személyiség, szókimondó, könyörtelen stílusával mégis elismerésre méltó eredményeket ért el a környezetvédelem és a klímaváltozás kommunikációjában. A tinédzser figyelemfelkeltő akciói kétségtelenül hozzájárultak ahhoz, hogy a nagyhatalmak vezetői is komolyabban vegyék a klímaváltozással járó veszélyeket.

A valódi közösségépítés ereje

Nehéz elképzelni, de van, akihez képest még Gréta is „túlkoros”. A Kids Helping Kids (KHK) ötlete egy 12 éves amerikai kislány fejéből pattant ki, aki egy autóbaleset után súlyos sérüléseket szenvedett. Lexi Kelley annyi támogatást, segítséget kapott felépüléséhez barátaitól, szomszédjaitól és osztálytársaitól, hogy úgy döntött, ezt egy olyan mozgalommal tudja meghálálni, mely ugyanezt a nagylelkűséget és segítőkészséget viszi tovább.

Kétperces videó egy jobb jövőért

Az EdisonKids és a Samsung egy izgalmas jövőtervezői munkafolyamatra hívja a diákokat és a tanárokat.

Idén három kategóriában lehetett jelentkezni: fenntarthatóság, digitális oktatás és közösség.


Az EdisonKids és a Samsung döntnökei a jelentkezők közül ötven csapatot választanak ki, melyek júniusig jövőtervezői workshopok, a zsűri és dedikált mentorok segítségével kidolgozhatják a bemutatkozó videóban prezentált ötletüket. A STEM ismereteik és a kritikai gondolkodásuk fejlesztése mellett idén fókuszba kerül még a jövőtervezői gondolkodás és a kreativitás. A program során elsajátított "Design thinking" módszertant pedig a későbbi tanulmányaik, munkájuk során is alkalmazni tudják a résztvevők.

Lexi a baráti társaságával kezdett bele a KHK projektbe. 10 év leforgása alatt 6000 főre duzzadt a segítők száma USA-szerte, és 60 ezer diáknak nyújtottak már valamilyen formában segítséget, miközben az önkéntesek saját képességeiket is fejlesztik: megtanulnak csapatban dolgozni, miközben vezetői képességekre is szert tehetnek. 

Az Egyesült Államokban egyébként minden évben összehozzák a 18 év alatti fetalálókat a National Invention Convention (Nemzeti Feltaláló Kongresszus) keretein belül, ahol 6 éves kortól segítik a gyerekeket elképzeléseik, ötleteik megvalósításában, találmányuk kifejlesztésében és annak eladásában is. Egy, a 2017-es kongresszuson készült riportból kiderül, hogy a legfiatalabbakat alapvetően az empátia hajtja, általában egy környezetükben, családjukban fennálló probléma vagy a saját hétköznapjaikat megnehezítő körülmény, amin változtatni szeretnének.

STEM

A STEM angol mozaikszó a tudomány (Science), a technológia (Technology), a mérnöki tudományok (Engineering) és a matematika (Mathematics) területeit jelenti. 2012-ben négy tizenéves lagoszi lány egy iskolai projekt keretében 1 liter emberi vizelet hasznosításával hat órára elegendő villamos energiát állított elő, ez pedig több szempontból is rendkívüli: fiatal koruk mellett (sajnos) az sem szokványos, hogy lányként a STEM elkötelezettjei, erről beszél bemutatkozó videójukban egyik iskolatársuk.

Magyar thinktank

Nem kell messzire menni a 18 alatti agytrösztökért. Itthon is találunk általános és középiskolásokat, akik fantasztikus ötletekkel álltak már elő. 2020-ban például a Názer Sisters, egy 11 és 15 éves testvérpár a CO-WITH applikációval nyerte meg az EdisonKids kihívását. A mobilra telepíthető appal unatkozó és elmagányosodó gyerekeket kötnek össze ugyancsak magányos idősebbekkel, érdeklődési körük alapján válogatnak beszélgetőpartnereket. Ez az innováció a pandémia idején különös jelentőséggel bír: segít mind a gyerekeknek, mind az idősebbeknek, hogy könnyebben átvészeljék a karanténidőszakokat.

A Megoldások a holnapért 2021-es kihívásában egy másik lánypáros, Cziczelszki Eliza és Gubucz-Király Csenge Children of the Nature címmel egy ökokertész projektet dolgozott ki: egy ősi dél-amerikai módszert használtak fel, ahhoz adtak hozzá egy technológiai pluszt. A terra preta módszerével a faszénnel dúsított termőtalajban akár egy panellakás erkélye, az iskolaudvar vagy más terület is kiskertté alakítható. A hobbikertészek zöldségeket, gyümölcsöket, fűszernövényeket termeszthetnek, de hogy ez a XXI. század közösségi média világában is látható legyen, létrehoztak egy online platformot, ahol a kertészek megoszthatják kertészkedési élményeiket, tapasztalataikat.

A cikk a Samsung támogatásával jött létre, előállításában és szerkesztésében az eduline.hu szerkesztősége nem vett részt.