szerző:
Bezzeg Hanna
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A szaúd-arábiai Princess Nourah Bint Abdul Rahman Egyetemen kizárólag nők tanulhatnak. A 800 hektáros campust két év alatt húzták fel, a hatalmas távolságok miatt az oktatók és a hallgatók metróval közlekednek az épületek között.

Bár Szaúd-Arábia kétségkívül nem az egyenjogúság mintapéldája – a nők néhány évvel ezelőtt még autót sem vezethettek –, 2009-ben több nő végzett posztgraduális képzésen, mint férfi. Az már más kérdés, hogy a magasan képzett nők milyen esélyekkel indulnak a munkaerőpiacon, ugyanis 2011-ben az összes munkaerő csupán 14,4 százalékát adták - írja a Fast Company.

1970-ben itt, Szaúd-Arábiában épült fel a világ legnagyobb, kizárólag nőket oktató felsőoktatási intézménye. A Princess Nourah Bint Abdul Rahman Egyetem az ország első vezetője, Abdulaziz király lánytestvérének a nevét viseli, aki saját korában azon kevés nők egyike volt, akik tudtak írni és olvasni – Nourah hercegnő bölcsessége messze földön híres volt, a szóbeszéd szerint „okosabb volt, mint negyven férfi”.

A mindössze két év alatt felépített campus a főváros, Rijád északi részén található: az egyetemen a megszokott előadótermek mellett egy kórház, egy olimpiai méretű úszómedence, egy hatalmas könyvtár, számos okosépület és rekreációs terem is található - 50 ezren tanulnak itt.

Az óriási távolságok miatt a kampuszon sofőr nélküli metrók közlekednek. Az egyetem kertjében álló szélerőművek és a világ legnagyobb napelemes erőműve biztosítja az energiaellátását. Az épület falai – a forróság miatt – képesek bent tartani az éjszakai, hűvösebb levegőt, megakadályozva a helyiségek túlmelegedését.