szerző:
Bezzeg Hanna
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A kollégiumi élet sosem szólt a luxusról és a kényelemről, néhány orosz diákotthonban azokban egészen sokkolóak a körülmények.

Szűkös hely és kevés privátszféra – ezekkel kell megbarátkoznia azoknak az orosz hallgatóknak, akik „obschaga”-ban élnek az egyetemi éveik alatt. A külföldről ide érkező hallgatóknak különösen nagy kultúrsokk lehet a szovjet-korszak 70-es éveiből megmaradt, nyolc-tízemeletes épületek látványa. Ezek az intézmények „folyosó-rendszerűek”, ami azt jelenti, hogy egy folyosó valamennyi lakója osztozik a közös helyiségeken, például a konyhán vagy a zuhanyzókon.

A legtöbb kollégista nem önszántából költözik ezekbe a diákotthonokba, sokaknak a magas albérletárak mellett egyszerűen ez az egyetlen lehetőségük. A kollégiumok árai jóval kedvezőbbek, vannak olyan intézmények, ahol csupán 500 rubelbe, azaz közel 2000 forintba kerül egyhavi lakhatás. Természetesen színvonalasabb épületek is a hallgatók rendelkezésére állnak, ezekért azonban valamivel magasabb, 3500 rubelnyi (14000 forint) havidíjat kérnek el.

Bár a kolis mindennapokat valamennyi országban kimondatlan szabályok irányítják, az „obschaga”-ban ez hatványozottan jelen van:

„Régebben mindig kint hagytam a konyhai eszközeimet közös konyhában, hogy bárki használhassa azokat. Alig telt el egy hét, és az összesnek nyoma veszett. Három hónappal később, négy emelettel odébb futottam beléjük, azóta sem értem, hogy kerültek oda”

- mesélte Ciara, az egyik moszvai egyetem ír cserediákja a Russian Beyond orosz oldalnak. Az íratlan szabályok mellett a házirend is rendkívül szigorú, a legtöbb intézmény este 11 órakor bezárja kapuit, és csak másnap reggel 5 órakor nyit ki újra. A biztonsági szolgálat rendszeresen tart szobaellenőrzést, ellenőrzi a jelenlétet és a helyiség tisztaságát is.

Szerencsésnek számít, aki hűtőszekrénnyel felszerelt koliszobában lakhat, és ha az még működik is, az már igazi főnyeremény. A mosógépek is ritkaságszámba mennek, van olyan kollégium, ahol egyáltalán nincs lehetőség mosógéppel mosni, itt a hallgatók kézzel oldják meg ruháik tisztántartását. A szigeteléssel is akadnak problémák - több kollégista panaszkodik, hogy az ablakokon telente hevesen átsüvít a szél, és nagyon lehűti a szobát - , és a higiénia sem az intézmények erőssége. Két, nigériából érkezett cserediák azt panaszolta a Business Insider-nek, hogy szobájuk teljes káoszban kapták meg érkezéskor, az ágyakban pedig poloskák és csótányok fogadták őket.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!