szerző:
Eduline

Közgazdaságtan kidolgozott szigorlati tételek - itt készült: SzFK - terjedelem: 81 oldal

néhány tételcím::

1.Mi a Mikroökonómia és a Makroökonómia tárgya? Hogyan kapcsolódnak egymáshoz? Értelmezze az egyensúly fogalmát! Miért alkotnak modelleket a közgazdászok? Ismertesse a marginalista elmélet meghatározó makrogazdasági modelleket, és röviden fogalja össze azok paradigmáit! Igaz-e a következő állítás: „A neoklasszikusoknak nincs önálló makroökonómiai elmélete”? Hogyan függ össze az általános egyensúly elmélete és a neoklasszikus iskola „minden piac tökéletes” paradigmája egymással?
2. Sorolja fel a makrogazdaság szereplőit! Milyen gazdasági szereplőkkel operál a Makroökonómia, és mennyiben közelít azonos és mennyiben eltérő módon ezekhez a szereplőkhöz a Mikroökonómiához képest? Értelmezze a zárt, nyitott és vegyes makrogazdaság fogalmát!
3.Mit jelent a szűkösség és hogyan következik belőle a gazdálkodás kényszere? Csoportosítsa a javakat a kizárhatóság és a rivalizálás szempontjai szerint, és azokat néhány konkrét példával szemléltesse! Miért nem érvényesülnek a magánjavak esetében megfogalmazható hatékonysági kritériumok a többi jószág termelésénél? Hogyan lehet a közjavak optimális mennyiségét biztosítani?
4. Mit fejez ki a termelési lehetőségek határa (transzformációs görbe)? Miért negatív meredekségű? Mit értünk a rendelkezésre álló termelési tényezők Pareto-hatékony felhasználásán? Mit nevezünk piaci kudarcoknak? A piaci kudarcok hogyan hatnak az erőforrások hatékony piaci allokációjára? Hogyan mérsékelhető az általuk okozott jóléti veszteség?

...
26. Mutassa be a keynesiánus IS-LM modellben a különböző fiskális és monetáris politikai intézkedések hatását és annak következményeit a makrokeresleti görbére (AD)! Értékelje a fiskális és monetáris politika eredményességét! Miért bizonytalan a monetáris politika hatása a keynesiánus elmélet szerint? Mi a véleménye a fiskális és monetáris politika eredményességéről a neoklasszikus, illetve a monetarista elméletnek?
27. Mit értünk kiszorítási hatáson a keynesi modellben? Mitől függ a kiszorítási hatás nagysága? Hogyan lehet a fiskális-élénkítés következtében kialakuló kiszorítási hatást monetáris eszközökkel csökkenteni? A neoklasszikus modellben beszélhetünk-e kiszorítási hatásról?
28.Hogyan lehet finanszírozni az állami gazdaságpolitikai beavatkozást rövid és hosszú távon? Mutassa be a költségvetési deficit kezelése kapcsán létező beavatkozási kénszert, hogyan vezethet az adósság, illetve az inflációs csapda kialakulásához?
29. Fogalmazza meg a mai pénz lényegét? Értelmezze likviditás szempontjából az M1 és M2 pénztömeget! Ismertesse a monetáris politika lényegét! Mit jelent az expanzív és a restriktív monetáris politika? Ismertesse a jegybanki szabályozás eszközeit!
30. Hogyan értelmezzük a gazdasági növekedést és a konjunktúraciklust? Mutassa be főbb jellemző vonásait! Hogyan függ össze a termelés, a munka átlagterméke és a munka határterméke?

Autonóm adók nvelése

letöltés