Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Az alapvető jogok biztosa szerint törvénysértő volt a kaposvári Toldi iskola tavalyi megszüntetése; az állásfoglalás...
Az alapvető jogok biztosa szerint törvénysértő volt a kaposvári Toldi iskola tavalyi megszüntetése; az állásfoglalás a fenntartó önkormányzat szerint téves, az érintett szülők erkölcsi győzelemként értékelik, az igazságügyi tárca pedig még értékeli a jelentést.
Szabó Máté, az alapvető jogok biztosa a napokban közzétett jelentésében azt írta, hogy Kaposvár közgyűlése számos ponton törvényt sértett, amikor 2011 tavaszán megszüntette a Toldi Lakótelepi Gimnázium és Általános Iskolát. Az ombudsman megállapította azt is, hogy a törvényességi ellenőrzésre jogosult Somogy Megyei Kormányhivatal nem folytatott érdemi felülvizsgálatot az ügyben, amivel "a jogbiztonság és a tisztességes eljárás követelményének sérelmét idézte elő.
Az ombudsman "a fenntartó által okozott alapvető jogokkal összefüggő visszásságok orvoslására" nem kezdeményezte az eredeti állapot visszaállítását a jogszabályokban azóta bekövetkezett változásokra, valamint az átszervezés óta eltelt időre tekintettel. A feltárt visszásságok megismétlődésének elkerülése érdekében azonban felkérte az igazságügyi minisztert, hogy vizsgálja meg a Somogy Megyei Kormányhivatal "érdemi törvényességi felülvizsgálata elmulasztásával összefüggő körülményeket", és tegye meg a szükséges intézkedéseket.
Stickel Péter, Kaposvár humánszolgáltatási igazgatója a jelentésre reagálva kijelentette, hogy az iskola átszervezése szakmailag megalapozott volt, az intézkedések jogszerűen történtek. "Ebben megerősített bennünket a Somogy Megyei Kormányhivatal és az oktatási ombudsman ez ügyben lefolytatott vizsgálata is" - hangsúlyozta az igazgató, aki a fenntartói álláspontot képviselve hozzátette: Szabó Máté állásfoglalása megítélésük szerint téves. "Indokainkat meg is írjuk neki levélben, és azt javasoljuk, hogy egyeztessen az oktatási ombudsmannal, aki ugyanebben az ügyben lefolytatott vizsgálatának eredményként oktatási jogsértést nem állapított meg" - fogalmazott.
A Somogy Megyei Kormányhivatal MTI-hez eljuttatott válaszában Juhász Tibor kormánymegbízott kifejtette, hogy az alapvető jogok biztosa nem kezdeményezett külön intézkedést a kormányhivatalnál, hanem a felügyeleti szervének, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak (KIM) tett ajánlást vizsgálat lefolytatására. A tárcától pedig eddig nem érkezett megkeresés a hivatalhoz - tette hozzá.
A KIM illetékes államtitkársága annyit közölt a témával kapcsolatban, hogy a napokban kapta meg hivatalosan az ombudsman jelentését, amelynek értékelése még zajlik.
Az iskolabezárás ellen tiltakozó szőlői közösség egyik - neve elhallgatását kérő - tagja azt mondta: Szita Károly polgármester (Fidesz) korábban többször kijelentette ugyan, hogy nem zárják be az iskola eddigi épületét és nem sérülnek a gyerekek érdekei, ez mégsem így történt. Lehetetlen helyzet alakult ki a megszüntetett és a befogadó iskola tanárainak ingázása miatt, ezért a korában tiltakozó szülők is elfogadták, hogy az új tanévben minden gimnazista gyerek járjon inkább a befogadó intézménybe (az általános iskolások maradhatnak a régi helyükön) - közölte.
A Toldi iskoláért harcoló szülők és gyerekek "hatalmas erkölcsi elégtételként" fogadták az ombudsmani állásfoglalást, és elvárják, hogy ne maradjon egy törvénysértés sem következmény nélkül, és nem mondanak le az iskola feltámasztásáról - jelentette ki. "Itt nem egy ingatlanról van szó, hanem egy húsz éven keresztül felépített ragyogó szellemiségű, sikeres műhely munkájának folytatásról" - hangsúlyozta a szülő.
Kaposvár közgyűlése tavaly áprilisban döntött úgy, hogy intézményracionalizálási intézkedései részeként megszünteti a Toldi iskolát, és az oktatást két másik intézménybe integrálja. Az átszervezés ellen szülők és diákok fórumokon, demonstrációval, éhségsztrájkkal és beadványokkal tiltakoztak, mivel álláspontjuk szerint a döntést nem szakmai szempontok alapján hozták meg. Az intézménybe korábban átlagosan háromszoros volt a túljelentkezés, mert családias légkörű, személyre szabott oktatást és tehetséggondozást nyújtott a négy megyéből odajáró több mint 700 gyereknek - érveltek.
Az ügyben a panaszok nyomán a Somogy Megyei Kormányhivatal kétszer is elvégezte a törvényességi vizsgálatot, de mindkétszer arra a megállapításra jutott, hogy nem indokolt semmiféle intézkedés az iskola megszüntetésével, illetve átszervezésével kapcsolatban.