Egy 16 éves torontói középiskolás nyerte a Sanofi-Aventis 2011-es tudományos versenyét: a 11. évfolyamos fiú olyan gyógyszerkeveréket állított össze, amellyel valószínűleg gyógyítani lehet a cisztás fibrózist.
Egy magyar középiskolás a rosszindulatú vastagbéldaganatok szűrésére fejlesztett ki egy új, érzékenyebb és pontosabb módszert. A Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium végzőse a világ legnagyobb középiskolai tudományos versenyén is részt vett - az orvosi felfedezésről bővebben itt olvashatsz.
|
Marshall Zhang jövőre fog végezni a Richmond Hill Bayview középiskolában, tudása azonban már most lenyűgözte Kanada legnevesebb kutatóit. "Marshallban óriási lehetőségek rejlenek, biztos vagyok abban, hogy a tudományos világ sokat fog hallani róla a jövőben" - mondta Christine Bear, az egyik torontói kutatóintézet munkatársa.
A diák egy számítógépes hálózat segítségével olyan gyógyszerkeveréket állított össze, amely nagy valószínűséggel javít a cisztás fibrózisban szenvedő betegek állapotán. A cisztás fibrózis az egyik leggyakoribb veleszületett anyagcsere-betegség, amely légzési problémákat okoz az érintetteknél, akiknek a tüdeje nem kap elegendő oxigént, ezért fokozatosan elhal.
Zhang számítógépek segítségével modellezte a különféle gyógyszerek hatását, megfigyelte, hogy az összetevők hogyan hatnak a betegség kialakulásáért okolható hibás génre – csak ezután kezték el a tesztelést a valóságban, a kórházi alkalmazásra azonban még várni kell.
Még csak egyetemisták, de már százmilliókat kerestek egyetlen jó ötlettel - a leggazdagabb és legtehetségesebb diákok listáját itt találod.eduline