Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Húszezer ember állása kerülhet veszélybe az Alapítványi és Magániskolák Egyesülete (AME) szerint, ha - a Nemzetgazdasági Minisztérium terveinek megfelelően - a kormány megszünteti az alapítványi oktatási intézmények finanszírozását.
„Az alapítványi szféra messze a legolcsóbb oktatási terület az állam számára: az alapítványi iskolák átlagban és összesen feleannyi költségvetési támogatást kapnak, mint az egyházi vagy önkormányzati intézmények. Az itt dolgozó 16 ezer pedagógus és 2-3 ezer gazdasági, technikai dolgozó befizetett adója megközelíti az intézményi állami támogatás egészének mértékét” – írják Orbán Viktornak címzett nyílt levelükben.
Az AME szerint az intézményeikbe járó több mint 300 ezer gyerek – a legszegényebbtől a sajátos nevelési igényűn át a szakképzésen, művészeti alapképzésen keresztül az elitképzésig – elhelyezésére, szükségleteinek kielégítésére sem az állam, sem az önkormányzatok, sem az egyház intézményei nem rendelkeznek megfelelő szakmai programokkal, kapacitással. Felhívják a figyelmet arra is, hogy az alapítványi szféra kétharmada szülői támogatás nélkül, lényegesen olcsóbban látja el feladatát. Azok az intézmények pedig, melyek költségtérítést kérnek, nem visznek, hanem hoznak pénzt a közoktatásba. Az új közoktatási törvény tervezetének legújabb változatáról bővebben itt olvashatsz.
„Elképzelhetetlennek tartjuk, hogy 20 ezer embert a kormány az utcára akarna tenni. Vajon mit tervez az Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a közel 20 ezer, utcára került – zömmel diplomás – munkavállalóval?” – olvasható a levélben.
A szervezet szerint az NGM álláspontjának szűklátókörűségét és elfogadhatatlanságát jelzi, hogy nemcsak az alapítványi szférával, hanem a gyakorlóiskolai hálózattal, a kisegyházak által fenntartott intézményekkel sem számol, ami további több ezer munkavállalót és több tízezer tanulót érint közvetlenül.
Az AME arra kéri a kormányfőt, hogy a közoktatási koncepció első változatához képest kialakult jelentős változások miatt ismét egyeztessenek a szakmai szervezetekkel, és a kormány ne fogadja el az NGM javaslatait.