Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Egy diák kivételével kizárólag romák tanulnak a Pest megyei Csobánka általános iskolájában, a településen élő nem roma szülők ugyanis más iskolákba íratják be a gyerekeiket – írja a francia AFP hírügynökség.
„Mindenki előtt nyitva áll az iskolánk, de a nem roma szülők már nem hozzák ide a gyerekeinket” – idézi a hírügynökség Papp Andreát, a csobánkai Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatóját. Az AFP kiemeli, hogy a roma diákok elkülönítése szembemegy a hatályos jogszabályokkal, a szegregáló intézmények száma mégis nő, a 2005-ös adatokhoz képest harminc százalékkal több ilyen iskola működik az országban.
Megemlítik az Esély a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítványt is, amely az elmúlt években több pert indított olyan iskolafenntartók ellen, amelyek a roma diákokat külön osztályokban vagy teljesen homogén intézményekben helyezték el. „A szegregációt tiltja a törvény, de rosszat tesz a gazdaságnak is, hiszen így a roma gyerekekből segélyből élő munkanélküliek lesznek. Ráadásul pedagógiailag is rossz lépés az elkülönítés, a diákok így csak a szüleik és kortársaik példáját látják” – mondta Mohácsi Erzsébet, az alapítvány vezetője. Az alapítvány egyik legutóbbi peréről bővebben itt olvashatsz.
„Nincs csodatévő receptünk, a két legfontosabb eszközünk az oktatás és a munkahelyteremtés” – mondta az AFP-nek Balog Zoltán társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár. A hírügynökség hozzáteszi: a roma közösségekben hetven százalékos a munkanélküliségi ráta, az ország északkeleti részein azonban a száz százalékot is eléri. A roma fiatalok mindössze öt százaléka fejezi be az iskolát, és csak 1,2 százalékuk szerez diplomát.