Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A hazai piacon is egyre nagyobb az igény a magasan kvalifikált pénzügyi szakemberek iránt, ezért számos intézmény nyújt ehhez a szakterülethez kapcsolódó képzéseket és diplomákat. Az egyre több Magyarországon elérhető képesítés között azonban nem könnyű eligazodni, pedig mindenképpen érdemes előzetesen tájékozódni arról, hogy az egyes diplomák milyen sajátosságokkal rendelkeznek, és segítségükkel milyen szakterületen lehet elhelyezkedni.
Befektetéselemzői területen két nemzetközi szinten elismert diplomaprogram alakult ki, az egyik az Association of Certified International Investment Analysts (ACIIA) által jegyzett nemzetközi Befektetés-elemzői Diploma, a CIIA (Certified International Investment Analyst), a másik pedig a CFA Institute által kidolgozott CFA, azaz Okleveles Befektetési Szakértő (Chartered Financial Analyst) diploma. Mindkét képzés nemzetközileg akkreditált, így számos országban elismert és használható - mondta el nekünk Kalfmann Petra, a Bankárképző igazgatója.
A CFA-képzés az Egyesült Államokból indult az 1960-as években, majd az angolszász területek után a világ többi részén is elterjedt, így egyes európai és ázsiai pénzügyi központokban is ezt a diplomát tartják irányadónak. A CFA-t elsősorban az angolszász piacokra fejlesztették ki, emiatt ezen országok pénzügyi piacainak gyakorlata, jogi háttere és etikai normái alapján alakították ki a képzési programot. A CFA Institute tagszervezetei 57 országban vannak jelen, és jelenleg több mint 101.000 tagot számlálnak világszerte, akik közül több mint 89 ezren rendelkeznek a CFA diplomával.
A Bankárképző vezetője hangsúlyozta, hogy a képesítés megszerzéséhez egyetemi diplomán és minimum 4 éves szakmai tapasztalaton kívül három írásbeli vizsgát szükséges teljesíteni, melyek évente egy vagy két alkalommal kerülnek megszervezésre, angol nyelven. A jelöltek a vizsgára történő jelentkezést követően megkapják az aktuális tematikát, és ez alapján többnyire önállóan készülnek fel. Számos képző intézmény szervez CFA-vizsga felkészítő tanfolyamokat, így abban az esetben, ha a jelölt inkább oktató segítségével szeretné elsajátítani a kijelölt ismeretanyagot, erre is kínálkozik lehetőség.
A gyakran „európai CFA”-ként is emlegetett CIIA diploma az Európai Befektetéselemzők Egyesületeinek Nemzetközi Szövetsége (European Federation for Financial Analysts’ Societies - EFFAS) és az ACIIA által összehangolt oktatási és vizsgatematikán alapul. Az EFFAS-diplomák nemzetközi standardok alapján épülnek fel, de annak érdekében, hogy a helyi sajátosságok is megjelenjenek a tananyagban, az egyes tagszervezetek saját országukban is külön-külön akkreditálják a képzést. Itthon az EFFAS-diploma megszerzését követően nyílik lehetőség a CIIA vizsgán való részvételre, melynek sikeres teljesítése, valamint minimum 3 éves szakmai gyakorlat esetén, a jelölt az ACIIA nemzetközi szervezet által kiadott képesítést kapja meg.
Az EFFAS és annak ázsiai megfelelője által alapított, fennállásának idén 10. évfordulóját ünneplő ACIIA nemzetközi szervezet 31 országban rendelkezik nemzeti tagszervezetekkel, több mint 60.000 tagot számlál világszerte, és az általa létrehozott CIIA diploma Európában, Ázsiában, Dél-Amerikában és Afrikában is az egyik legelismertebb nemzetközi elemzői diplomának számít, sőt az egyik fő angolszász piacon, az Egyesült Királyságban ma már egyenértékűnek tekintik ezt a diplomát is a CFA képesítéssel.
CIIA diplomával jelenleg kb. 5.000-en rendelkeznek, azonban a közeljövőben a CIIA végzettek számának dinamikus növekedése várható, elsősorban az ázsiai piacok egyre növekvő érdeklődésének köszönhetően.
Az EFFAS és a CIIA képzés alapvetően tantermi oktatásra épül, de természetesen lehetőség van az önálló felkészülésre is. A CIIA vizsga teljesítésére az angolon kívül további 10 nyelven is lehetőség van.
A CFA vagy a CIIA diplomák megléte Magyarországon jelenleg inkább előnyt jelent bizonyos pozícióknál, nem pedig követelmény, de minden bizonnyal megkönnyíti az elhelyezkedést befektetési alapkezelőknél, vagyonkezelőknél, biztosítóknál, brókercégeknél, pénzügyi tanácsadó cégeknél, valamint banki treasury illetve kockázatkezelési területen.
Azoknak, akik inkább számviteli területen kívánnak elhelyezkedni, az ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) nemzetközi számviteli és pénzügyi szakmai képesítés lehet a megfelelő választás. Az ACCA a világ legnagyobb pénzügyi és számviteli szakembereket tömörítő szakmai szervezete, mely mintegy 160 országban 300.000 főt meghaladó tagsággal rendelkezik. A több mint 100 éve működő szervezet közép-európai tagsága és jelentősége az utóbbi években komoly fejlődésnek indult, és képviselői fontos pozíciókat töltenek be az üzleti életben.
Az ACCA képesítés elsősorban a pénzügy és számvitel iránt érdeklődő szakembereknek ajánlott, akik alapos, minden területre kiterjedő szakmai tudást kívánnak szerezni angol nyelven. Az ACCA olyan nemzetközileg elismert képesítést nyújt, melynek segítségével a jelöltek világszerte elhelyezkedhetnek könyvvizsgálóként, szakértőként, vagy a pénzügyi vezetés területén, illetve bizonyos pozíciók betöltéséhez elengedhetetlen az ACCA vizsga megléte.