szerző:
Eduline

Az MSZP szerint a felsőoktatás szétveréseként értékelhető, hogy a kormány 38 milliárd forintot akar kivonni az ágazatból.

Hiller István, az MSZP humánpolitikai kabinetvezetője szerdán sajtótájékoztatón kiemelte, hogy az elvonás elsősorban az állami finanszírozású képzésben résztvevő hallgatók létszámának radikális csökkentését eredményezi. A szocialisták számítása szerint a tavalyi 56 ezer és az idei 53 ezer helyett 2014-ben így már csak 35 ezer hallgató kezdheti meg tanulmányait az ingyenes felsőoktatási képzésben.

Ha a rendszer teljesen kiépül, a jelenlegi 214 ezerről 140 ezerre csökken az államilag támogatott helyek száma - jelentette ki Hiller István. Milyen lesz az idei felvételi, hány elsőévest vehetnek fel júliusban az egyetemek és főiskolák? Összefoglalónkat itt olvashatod el.

Beszélt arról is, hogy a hallgatói létszám valószínűsített csökkenése mintegy 10 százalékos oktatói létszámleépítéshez vezethet. A szocialista oktatáspolitikus szerint a Széll Kálmán Terv felülírta a felsőoktatási törvény augusztusban közzétett, majd többször módosított koncepcióját, amelyet így "kidobtak az ablakon". Kiemelte, hogy a Hoffmann Rózsa által bemutatott tervezet még a hallgatói létszám szinten tartásával, illetve enyhe emelkedésével számolt, ehelyett a keretszámok radikális csökkenésére kell számítani.
   
A szocialista politikus összefoglalóan azt mondta: a Széll Kálmán Terv a magyar felsőoktatás szétverésére alkalmas, az így okozott károkat pedig csak évtizedek alatt lehet jóvá tenni. Hozzátette, a terv egésze - benne a tankötelezettség korhatárának leszállítása - azt üzeni, hogy a kormány szerint tanulni nem érdemes.

MTI