A felsőfokú oktatási intézményekbe jelentkező diákok az utolsó pillanatig nem fogják megtudni, hogy a választott...
A felsőfokú oktatási intézményekbe jelentkező diákok az utolsó pillanatig nem fogják megtudni, hogy a választott egyetemen vagy főiskolán milyen magasak lesznek a tandíjak, vagy hogy milyen feltételekkel kaphatnak kedvezményt a fizetés alól - írja az Index.
Az új törvény csúszása miatt a hivatalos felvételi tájékoztatóban ugyanis sem a térítések összege, sem az államilag támogatott hallgatók által kötendő szerződés feltételei nem szerepelnek majd. Az oktatási államtitkárságnak az egyetemekhez küldött körlevele szerint ezeket az információkat csak januárban teszik közzé.
A 2012-2013-as tanévre jelentős változásokat vezetne be a parlament előtt lévő új felsőoktatási törvényjavaslat. A hallgatókat három csoportba sorolják: lesznek, akiknek az állam téríti meg a képzés teljes költségét, és olyanok is, akiknek maguknak kell viselniük az összes kiadás terhét. A harmadik csoportba a részösztöndíjasok kerülnek, nekik a képzési költségek felét fizeti a költségvetés.
A felsőoktatási intézmények vezetői egy hetet kaptak az oktatási államtitkárságtól arra, hogy kiszámolják, mennyibe kerülnek az állam által támogatott szakok alapképzései, felsőfokú szakképzései és mesterképzései. A rektoroknak küldött körlevélben a kormányzat azt kérte az egyetemektől és főiskoláktól, hogy december 1-ig készítsék el a kalkulációkat, mert ezek még hasonló szakokon is eltérhetnek, ha figyelembe veszik az adott intézmény hallgatói létszámát, infrastrukturális és tudományos adottságait. A végső döntést aztán minden egyes szak esetében az állam hozza meg.