Lemondott a londoni közgazdasági egyetem rektora - Kadhafi az ok
Lemondott egy tekintélyes londoni közgazdasági egyetem igazgatója a tanintézet és Moammer Kadhafi líbiai elnök családja közötti kapcsolatok miatt.
Lemondott egy tekintélyes londoni közgazdasági egyetem igazgatója a tanintézet és Moammer Kadhafi líbiai elnök családja közötti kapcsolatok miatt.
Benyújtotta lemondását Karl-Theodor zu Guttenberg német védelmi miniszter, akiről két hete derült ki, hogy doktori disszertációjában hivatkozás nélkül használt fel részleteket újságcikkekből és más szerzők tanulmányaiból.
A bayreuthi egyetem megfosztotta doktori fokozatától a német védelmi minisztert - közölte szerdán este az egyetem rektora.
Doktori fokozatával fizethet a német védelmi miniszter plágiumgyanús disszertációjáért. A copypaste bárónak csúfolt Karl-Theodor zu Guttenbergéhez hasonló esetek nálunk is előfordultak: tavaly a Corvinus Egyetem két doktoranduszáról derült ki, hogy disszertációjukban hivatkozás nélkül használtak fel más szerzőktől származó szövegrészeket. Az egyik dolgozatot pont az a tanár bírálta, akitől a hallgató az ominózus bekezdéseket „kölcsönözte”.
A német közvéleményt erősen megosztja a védelmi miniszter disszertációját körüllengő plágiumgyanú. Míg a szakértők többsége szerint Karl-Theodor zu Guttenberg el fogja veszíteni doktori címét, az ellenzéki pártok pedig interpellálni akarják a politikust a Bundestagban, addig a konzervatív uniópártok felsorakoznak mögötte, és a Facebookon külön csoport alakult a támogatására.
A német védelmi miniszter doktori dolgozatát elemző internetes aktivisták eddigi mérlege szerint a megvizsgált fejezetek egyötöde nem saját kútfőből származik, vagyis joggal minősíthető plágiumnak.
Helyenként vitriolos kommentárokban foglalkoznak a csütörtöki német lapok a védelmi miniszter körül kipattant botránnyal: szakértők szerint jogi disszertációjában számos helyen idézett más szerzőktől, ám a forrásmunkára elfelejtett hivatkozni.
Kizárt, hogy egy államvizsga-bizottság átengedjen olyan hallgatókat, akik bérírókkal íratják meg szakdolgozatukat – mondta a Kecskeméti Lapoknak Kis Pap László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke.
A skót Edinburgh Egyetemen, amely nem mellékesen évek óta előkelő helyen szerepel a világ legjobb intézményeit rangsoroló listán, néhány év alatt többszörösére nőt a kopipésztelő diákok száma. Az egyetem szerint mindez a rengeteg ázsiai diáknak köszönhető, akiknél ez a fajta „közös munka” elfogadott, bár a nyilvánosságra került esetek azt mutatják, ennél sokkal nagyobb problémáról lehet szó.
Az amerikai egyetemi oktatók rendszerint beérik azzal, hogy növendékeiket figyelmeztetik: fel kell tüntetni a forrásokat, és követni kell az idézetekkel kapcsolatos általános szabályokat. Sok diák így nincs is tudatában annak, hogy nem pusztán komoly hiba, hanem a tudományos tevékenység integritásának súlyos megsértése olyan részleteket beemelni saját szövegükbe, amelyeknek nem ők a szerzői. A digitális technológia ráadásul megkönnyíti a szövegek átemelését, de ennél fontosabb, hogy a Wikipedia, a világhálós linkek és a fájlmegosztás korában az internet átalakítja a diákok felfogását a szerzői alkotó tevékenységről, egy-egy szöveg vagy kép egyediségéről.
A digitális kor elmossa a plágium határait - olvasható a New York Times oktatási oldalán. Az interneten nevelkedett egyetemisták döntő hányada nincs tisztában azzal, hogy mikor és mivel követi el a szerzői jogok megsértését. A világháló azonban nem csak a "csalóknak", hanem leleplezőiknek is hathatós segítséget nyújt.
A fiatal amerikai srác mindent meghamisított amire csak szemet vetett, így csinált az átlagosan tanuló, csalásért kirúgott diákból egy ösztöndíjakkal és pénzjutalmakkal elhalmozott, előadásokat tartó és több helyen tudományos munkákat publikáló zsenit. A 23 éves fiú ráadásul valószínűleg még jó darabig nem bukott volna le, ha nem veszíti el teljesen a realítás-érzékét és nem jelentkezik a legkomolyabb tengerentúli ösztöndíjakra, ahol végül kiszúrták hogy valami nem stimmel a fiú munkáival.
Egyre több középiskolás brit diák csal vizsgáin mobiltelefon vagy más hi-tech eszköz segítségével.
A Cambridge-i Egyetemen végzett felmérés szerint az Egyesült Királyság második legrégebbi intézményének száz hallgatójából 49 plagizál, és még ennél is magasabb az arány a jogi karon, ahol a diákok 62 százaléka adja le úgy esszédolgozatát, hogy az eredetileg más szerző munkája.
Plagizáláson ért három diákot a Kaposvári Egyetem. A gazdaságtudományi kar végzős hallgatói szakdolgozatukba egyszerűen átemeltek bizonyos részeket korábban megjelent szakmai munkákból. A dolgozatokat visszavonatta az intézmény, új munkát kell beadniuk a hallgatóknak, legközelebb januárban államvizsgázhatnak - adta hírül a sonline.hu.