Lassan befejezik az új felsőoktatási koncepció kidolgozását
A befejezéséhez közeledik a felsőoktatást újraszabályozó törvény megalkotása - jelentette ki Hoffmann Rózsa szombaton Szegeden.
A befejezéséhez közeledik a felsőoktatást újraszabályozó törvény megalkotása - jelentette ki Hoffmann Rózsa szombaton Szegeden.
A görög parlament közelében, Athénban csaptak össze a rendőrökkel a felsőoktatásról szóló új törvénytervezet ellen tüntető diákok és egyetemisták.
Elkészült a két új oktatási törvény koncepciója, a szükséges politikai egyeztetések lezajlottak, legkorábban a jövő héten kerülhetnek a kormány, majd az Országgyűlés elé a tervezetek - jelentette be Hoffmann Rózsa a Nemzeti Tankönyvkiadó konferenciáján kedden a fővárosban.
"Az oktatási kormányzat szentül hiszi, hogy birtokában van az egyedüli igazságnak, ezért aztán nem igen érdekli sem a valóság, sem azok, akik szembesíteni akarják vele. A problémák megoldását inkább a múltban keresi: kevesebb autonómia, kevesebb középiskolás és egyetemista" - olvasható a Népiskola blogon.
Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszterrel tárgyalt pénteken Orbán Viktor kormányfő; a megbeszélésen döntés született egyebek mellett arról, hogy minél hamarabb a kormány elé terjesztik a két oktatási törvény koncepcióját. A jogszabályok kora ősszel születhetnek meg.
„A mostani helyzet több szempontból is a bűnös nyolc évet idézi, abból is a 2002-2006 közötti időszakot, amikor a néhai Szabad Demokraták Szövetsége színeiben egy bizonyos Magyar Bálint vezette az oktatási tárcát, akitől mind a nagyobb koalíciós partner oktatáspolitikusai, mind az oktatás résztvevői permanensen agyvérzés közeli állapotban voltak” – írja a Hírszerző.
Lehetne azzal mentegetni “a Rózsát”, hogy erről a vereségről nem ő tehet, hanem kormányzati hierarchia, meg a gazdasági szükségszerűség, mindenféle külső ok. De ez nem igaz. Hoffmann Rózsa terveit azért volt olyan könnyű lesöpörni az asztalról, mert azok el sem készültek rendesen – olvasható a Hírszerzőn.
Külön szakértői csoport foglalkozik az iskolai nyelvoktatás átalakításával – mondta Dux László felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár a Kossuth Rádió reggeli műsorában.
A kormány második félévi munkaterve szerint szeptemberben tárgyalják a felsőoktatási törvény koncepcióját - közölte a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatásért felelős államtitkársága csütörtökön.
A kormány nyilvánosságra került felsőoktatási koncepciója fiatalok tömegeit zárná ki a felsőoktatásból, ráadásul a tervezett intézkedések élesen szemben állnak Magyarország európai uniós kötelezettségeivel és az ország érdekeivel - áll az LMP csütörtöki közleményében, amelyben Osztolykán Ágnes országgyűlési képviselő azt írja: "ha a Fidesz végrehajtja, amit tervez, akkor joggal mondhatjuk, hogy hazugsággal került hatalomra".
Levették a napirendről az új felsőoktatási törvény szövegének legújabb változatát a közigazgatási államtitkári egyeztetésen – a tervezet több pontját nem találták megalapozottnak, jó néhány kérdés ugyanis „politikai döntést igényel”. A szerdán kiszivárgott koncepció minden eddigi verziónál szigorúbb: rosszul járnak a magánfőiskolák, a felvételizők és az autonómiájukat féltő egyetemek.
A felsőoktatási törvény legújabb koncepciója az eddigieknél szigorúbb kritériumokat szab az intézmények alapítására és működtetésére, megkülönböztet tudományegyetemet, egyetemet és főiskolát, és célul tűzi ki, hogy 2020-ra az államilag támogatott képzésben részt vevők legalább 20 százaléka 1-3 hónapos külföldi ösztöndíjas képzésben részesüljön.
Az egyetemek kormány alá rendelése, a felsőoktatási autonómia megszűnése, 36 milliárd forint kivonása, az államilag finanszírozott hallgatói létszám csökkentése - egyebek között ezeket tartalmazza a felsőoktatási koncepció legújabb tervezete, amelyet szerdai számában ismertet a Népszabadság. A dokumentumban nem szerepel az önálló Károly Róbert Főiskola és a Szolnoki Főiskola.
A műszaki és a természettudományos képzésre jelentkezők számának emelkedése érdekében a készülő felső- és közoktatási törvényt úgy alakítják ki, hogy ezek a képzések keresettebbek legyenek - mondta Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár az InfoRádióban.
Az MSZP szerint csak tudás alapú társadalommal és képzett, nem pedig eldobható munkavállalókkal, kubikosokkal, fél- vagy teljes analfabétákkal lehet erős nemzetet építeni, ezért a kormány oktatási és foglalkoztatási politikája kudarcra van ítélve.
A nyári szünet végéig az új közoktatási és felsőoktatási törvény tervezetét is elfogadhatja a kormány – ha rábólintanak a 2010 novemberében és decemberében bemutatott koncepciókra, azok akár már ősszel az országgyűlés elé kerülhetnek. A felnőtt- és szakképzésről, az új alaptantervről és az egységes oktatási igazolványról is a második félévben dönt a kormány.
Egész éjszakás programot szervez a felsőoktatás átalakítása ellen tiltakozó Hallgatói Hálózat a Budapesti Corvinus Egyetemen - az előadások június 16-án, este nyolc órakor kezdődnek.
Még az év vége, a felsőoktatási tájékoztató megjelenése előtt elfogadhatja a parlament az új felsőoktatási törvényt - közölte Dux László felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár szerdán Szegeden.
A tervezett május végi időpont helyett leghamarabb június első felében kerülhet újra a kabinet elé a felsőoktatási törvény koncepciója - tudta meg az MTI csütörtökön kormányzati forrásból.
A Kaposvári Egyetemen mind a négy kar változatlan képzési struktúrában folytatja munkáját, sem a jelenleg már folyó képzésekben, sem a szeptemberre meghirdetett új szakokban nem történik változás - tudatta az intézmény rektora.