Legalább 1300 álláshely betöltetlen a Klebelsberg Központ által fenntartott iskolákban, hetente több tízezer tanórát csak a túlóráztatással tudnak megtartani - írja a Népszava, amely szerint egy pécsváradi általános iskolába már olyan tanárt is felvennének, akinek még nincs képesítése, de legalább egy évet elvégzett a tanárképzőn
Országosan a harmincezret is meghaladhatja azoknak a tanóráknak a száma, amelyeket csak helyettesítéssel tudnak megtartani a tankerületi központok által fenntartott iskolákban – derült ki a Klebelsberg Központ (KK) Népszavának küldött adataiból.
"2017. október 17-én a tantárgyfelosztásokban országosan 93 450 pedagógus szerepel, közel 1300 státusznyi tanórát látnak el túlórában a pedagógusok, ebben semmi szokatlan nincsen, hiszen ez évtizedek óta így működik" - közölte a KK a lappal.
"Látjuk, a KK szerint ennyi státusz betöltetlen. Tudjuk, hogy egy pedagógus óraszáma heti 22 és 26 óra között mozog. Vagyis ha csak 22 órával szorozzuk meg ezt a számot, az összesen 28 600 tanóráról van szó, amit csak helyettesítéssel lehet megtartani; 26 órával számolva már 33 800-ra jön ki ez a szám. Ennyit helyettesítenek a kollégák hetente, nagyrészt úgy, hogy a túlórát nem fizetik ki nekik" – mondta Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke.
A pedagógushiány tényét nemrég ugyan Hajnal Gabriella, a KK szakmai elnökhelyettese is elismerte, ám a kormány szerint ma sem rosszabb a helyzet, mint régebben. A PSZ megyei szervezeteitől azonbanfolyamatosan aggasztó jelzések érkeznek. Egy pécsváradi általános iskolába már olyan tanárt is felvennének, akinek még nincs képesítése, de legalább egy évet elvégzett a tanárképzőn. A Sásdi járásban matematika, fizika, kémia, testnevelő, rajz, ének, fizika, informatika szakos tanárt és gyógypedagógust is keresnek.
A túlórahelyzetről ebben a cikkünkben részletes információt találtok:
Döcögősen indult a tanév sok pedagógus számára. Saját óráik mellett hiányzó kollégáik óráit is meg kell tartaniuk azoknak, akik olyan iskolában dolgoznak, amely még mindig keres pedagógusokat egy-két, rosszabb esetben három-négy álláshelyre - a helyettesítésért pedig egy fillért sem kapnak. Három héttel a tanévkezdés után még mindig hemzsegnek a tanári álláshirdetések az álláshirdető oldalakon és a Facebookon.