"Az oktatáspolitika bizonyíthatóan rossz irányba halad. Egy darabig talán leplezhető a valós helyzet hangzatos nyilatkozatokkal, és nyilván akadnak olyanok, akik ezekkel ideig-óráig megtéveszthetők. De egyre többen tudjuk, hogy e területen nagyon nagy a baj" - írja közleményében a Civil Közoktatási Platform.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Palkovics László oktatási államtitkár kedden, az iskolaigazgatói kinevezések átadásakor azt mondta, az oktatási rendszer lassan változik, de mára vitathatatlanná vált, hogy az az út, amelyet néhány éve kijelöltek, helyes irány volt.
A Civil Közoktatási Platform közleményében azt írja, "az államtitkár nem érvelt a deklaráció mellett, úgy tekintette mint megfellebbezhetetlen evidenciát. Nehéz is lett volna indokolnia ezt az állítást. Nekünk azonban – sajnos – számos érvünk van állítása megcáfolására".
"A teljesség igénye nélkül soroljuk ezeket. A magyar oktatás minősége folyamatosan és egyre gyorsabb ütemben romlik (bizonyítják ezt – többek között – a 2015. évi PISA eredmények). Egyre több diák folytatja, nemcsak a felső-, hanem a közép-, sőt alapfokú tanulmányait is külföldön, mivel a családok nem bíznak a hazai oktatás színvonalában. Vészesen nő a korai iskolaelhagyók aránya: tíz évvel ezelőtt a 15-16 évesek szinte valamennyien iskolában tanultak, ma már csak a 90 százalékuk. Így kerülnek egyre többen gyerekként, nagy valószínűséggel egész életükre a közmunka csapdájába" - olvasható a közleményben.
Hozzáteszik: "az agyonreklámozott fizetésemeléssel sem sikerült visszaállítani a 2005 előtti arányt a pedagógusfizetések és a diplomások nemzetgazdasági átlagbére között", az iskolákból szinte teljesen eltűnt az innováció, az iskolaigazgatók kinevezése során a szakmai szempontok helyett a hatalmi logika érvényesül, az iskolafenntartás távol került az iskola működésének teret adó helyi társadalomtól, a szülőktől.
A Civil Közoktatási Platform szerint az oktatás finanszírozásában nincs pozitív fordulat, az oktatási költségvetés GDP-hez viszonyított aránya tekintetében még mindig sereghajtók vagyunk Európában, a szakképzést – minden tiltakozás és szakmai érv ellenére – szétverte a kormány, ráadásul Magyarország oktatási rendszere az egyik legszegregáltabb a világon.
"Ez lenne az államtitkár úr által helyesnek tartott út? Palkovics László ezzel elégedett? Ha annyira biztos az általa képviselt oktatáspolitika pozitív voltában, vajon miért nem állt ki eddig soha nyilvános vitára a szakmai szervezetekkel? Miért nem volt hajlandó erre még egy televíziós beszélgetés erejéig sem? A Civil Közoktatási Platformba tömörült szervezetek szakemberei még most is készek lennének erre" - zárul a közlemény.
Kár, hogy Palkovics László „nevét adja ehhez az elképesztő, jövőt romboló kormányzati cinizmushoz" - írja közleményében a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) arról, hogy kedden az oktatási államtitkár azt mondta, „az oktatási rendszer lassan változik, de mára vitathatatlanná vált, hogy az az út, amelyet néhány éve kijelöltek, helyes irány volt".