szerző:
eduline/mti

A tavalyi 64 ezer forint helyett idén átlagosan 54 ezer forintos kiadásra számíthatnak az általános iskolások szülei. Ezzel szemben a középiskolások költségei emelkedni fognak, a tavalyi 61 ezer forint helyett idén átlagosan 67 ezer forintra.

Évről évre több család kényszerül hitel felvételére az iskolakezdés előtt, az egyetem elkezdése pedig akár több százezres kiadást is jelenthet. A GfK megbízásából készített felmérés szerint az egyetemisták, főiskolások tanévkezdésére a tavalyi 116 ezer helyett idén 135 ezer forinttal kalkulálnak a szülők. Az általános iskolában sem sokkal jobb a helyzet, a szülők hasonló összeggel számolhatnak idén is.

Itt a feketeleves: több tízezer forintos kiadással kell számolni augusztusban

Az idén is több tízezer forintba kerül a tanévkezdés, az áruházak polcai már július végén roskadásig megteltek taneszközökkel. Noha még hetek vannak hátra a nyári szünetből, a bevásárlóközpontok készségesen emlékeztetnek szülőt, diákot: hamarosan kezdődik az új tanév. Az áruházak polcai már július végén, augusztus elején roskadásik megteltek a szükséges felszerelésekkel, taneszközökkel - írja a Népszava.

Idén ősztől már a 9. évfolyamig ingyenessé váltak a tankönyvek, így erre a tavalyi 12 ezer forint után idén átlagosan 9 ezer forintot kell költeniük a szülőknek. A legjelentősebb változás az általános iskolás gyermekeket nevelő családoknál figyelhető meg, ahol a tavalyi 10 ezer helyett idén mindössze 4 ezer forinttal kalkulálnak a szülők az alapvető tankönyveken túl más kiadványok miatt.

A GfK megbízásából készített felmérésből kiderül, hogy a megkérdezettek szerint komoly anyagi terhet jelent az iskolakezdés, mégis arra törekednek, hogy jó minőségű felszerelést vegyenek. Ebben a tanévben 82 százalék válaszolta, hogy nem a legolcsóbb termékeket veszi meg, sőt 45 százalékuk a tavalyinál jobb minőségű felszerelést vásárol.

Kinek jár ingyen a tankönyv szeptembertől? Itt a válasz

Az idei tanévtől bővül az ingyenes tankönyvellátásban részt vevők köre. Idén már az 5-8. osztályokban is bevezetik az ingyenes tankönyveket, ami lényegében mindenkinek jár, nem csak az arra rászorultaknak. Emellett egy rendelet arról is dönt, hogy 2017-től már a kilencedik osztályosok is ingyen kapják a könyveket.

  

Jellemzően növekedéssel számolnak a családok a tanév közben várható költségek terén: azok a háztartások, ahol csak általános iskolás gyermek van, 37 ezer helyett 44 ezer forinttal számolnak havonta. A középiskolás gyermekek esetében 57 ezer helyett 53 ezer forintra, míg a felsőoktatásban tanulóknál jelentősen többre, 105 ezer helyett 142 ezer forintra becsülik a családi költségvetés várható kiadásait. A többlet költségek különórák, az utazás és lakhatás drágulása, valamint a tandíjra költött összeg miatt is nő, de kiugróan nagy értékű tételnek számítanak a felsőoktatásban tanulók informatikai eszközei, amelyek a tavalyi 11 ezer helyett idén már havi 24 ezer forintot is felemésztenek.  

Új laptopot vagy tabletet vettél a tanévkezdés előtt? Komoly veszélyek fenyegetnek

A tanuláshoz ma már egyre inkább használt digitális eszközöket is sokan ilyenkor szerzik be. Biztonsági szakértők szerint a laptop, asztali gép, tablet, router és egyéb kiegészítők megvásárlása nem csak anyagi terhet, de egyben megoldandó veszélyforrást is jelent: akármekkora is a rohanás, érdemes rászánni néhány órát a biztonsági beállításokra - írja a hvg.hu.