Ők az ország legempatikusabb iskolaőrei
A Veszprém vármegyei iskolaőrök nemcsak megnyerték az idei Országos Iskolaőr Versenyt, hanem teljesítményükkel kiérdemelték a „legempatikusabb iskolaőr” címet is.
A 2025/2026-os tanévben több mint 300 alkalommal kellett intézkedniük az iskolaőröknek. Volt, amikor a diákok hozzátartozói viselkedtek erőszakosan.
Az elmúlt tanévben 319 alkalommal kellett intézkedniük az iskolaőröknek – derül ki abból a tájékoztatásból, amelyet az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) a Népszava érdeklődésére adott.
A rendőrség szerint az intézkedésekre jellemzően erőszakos cselekmények megelőzése vagy megszakítása, illetve közbiztonságra különösen veszélyes eszközökkel kapcsolatos szabálysértések miatt került sor.
Az esetek során az iskolaőrök főleg diákokkal szemben léptek fel, azonban 7 alkalommal a tanulók hozzátartozóinak erőszakos magatartása miatt volt szükség intézkedésre. Az ORFK arról is beszámolt, hogy 12 alkalommal magukat az iskolaőröket érte atrocitás, ezekben az ügyekben pedig büntetőeljárás indult.
Az is kiderült, hogy négy iskolaőr munkaviszonyát megszüntették, a rendőrség azonban nem közölte, milyen okból. Az ORFK tájékoztatása alapján 2026. július 1-jén 860 iskolaőr szolgált az állományban, ami 92 százalékos feltöltöttséget jelent. A rendőrség továbbra is toboroz új jelentkezőket az üres álláshelyekre.
A lap megkereste a Belügyminisztériumot is azzal kapcsolatban, terveznek-e változtatásokat az iskolaőrség működésében. A tárca azt közölte, hogy jelenleg nincs tudomásuk az iskolaőrséget érintő jogszabályi módosítás előkészítéséről.
A minisztérium szerint az iskolaőri program az elmúlt közel hat évben fokozatosan beépült a köznevelési rendszerbe, és a kezdeti fenntartásokat egyre inkább felváltotta az együttműködés és a szakmai elfogadás. Álláspontjuk szerint az iskolaőrök jelenléte önmagában is visszatartó hatású, ennek köszönhetően pedig jelentősen csökkent a fizikai és verbális agresszió az érintett intézményekben.
A Veszprém vármegyei iskolaőrök nemcsak megnyerték az idei Országos Iskolaőr Versenyt, hanem teljesítményükkel kiérdemelték a „legempatikusabb iskolaőr” címet is.
Nyitókép: HVG / Fazekas István
„Szinte bárhol voltam állásinterjún, mikor megtudták, hogy levelező tagozatos hallgató vagyok, egyből húzni kezdték a szájukat” – számolt be tapasztalatairól az Eduline-nak egy egyetemista. Példája azonban korántsem egyedi.
Az 5., 7., 9. és 11. évfolyam teljesen kikerül az országos kompetenciamérésből, és több tárgy mérése is megszűnik.
Lannert Judit bejelentése szerint minden betöltetlen tanári álláshely elérhetővé vált a tankerületek oldalain, a PDSZ szerint viszont ezt a kötelezettséget fontos lenne törvényben is rögzíteni.
A cél egy sokkal átláthatóbb és igazságosabb magyar nyelv és irodalom érettségi, amely a tervek szerint csökkenti és egyértelművé teszi a középszintű követelményeket, pontosan megszabja az egyes feladattípusok sajátosságait, továbbá növeli a magyartanárok szakmai szabadságát.
@eduline.hu Az első egyetemi ügyintézések között a diákigazolvány igénylése is szerepel. Bár elsőre bonyolultnak tűnhet, néhány lépésből megvan – most végigvezetünk titeket a teljes folyamaton.😉 #diákigazolvány #egyetem #neptun #eduline #foryou ♬ eredeti hang - eduline.hu
Megszűnhet a 45 perces iskola-előkészítő foglalkozás, újra az óvodák dönthetnének az iskolaérettségről, és az oviKRÉTA is átalakulhat. Többek között ezeket a változtatásokat javasolta az Oktatási és Gyermekügyi Minisztériumnak a Magyar Óvodapedagógiai Egyesület.
21 ezer diákból választották ki őket a genfi programba.
Ha valaki állami finanszírozási formájú képzésre nyer felvételt, nem jelenti azt, hogy tanulmányai végéig automatikusan ebben a finanszírozási formában is marad.
Több olyan egyetem is van, ahol 200-300 állami ösztöndíjas helyet meghirdettek a pótfelvételin, melyre augusztus 7-ig jelentkezhetnek azok, akiket az általános eljárásban sehova sem vettek fel vagy nem is adták be a jelentkezésüket. Mutatjuk a képzésterületi listákat.